fbpx
Zaznacz stronę

Ukraina

Informacje ogólne

Stolica

Kijów

Powierzchnia

603 700 km2

Liczba ludności

42,3 mln

Waluta

Hrywna (UAH)

PKB

124,6 mld USD

PKB per capita

2 964 USD

Dynamika PKB

3.30%

Case studies

Przełamanie duopolu fińskich sieci handlowych przez Lidl

Przekrój fińskiego rynku handlu detalicznego Branża handlu detalicznego artykułami spożywczymi w Finlandii charakteryzuje się jednym z najbardziej oligopolistycznych rynków na świecie, w ponad 80% zdominowanym przez dwie fińskie grupy handlu detalicznego: S Group i K Group (Kesko). Ponieważ Finlandia jest obszernym, ale słabo zaludnionym krajem (zaledwie 5,5 miliona mieszkańców), często pojawiają się problemy związane z […]

Zobacz więcej …
Klapa Starbucks na antypodach

Przekrój australijskiej branży kawowej Powiedzieć, że rynek kawy w Australii jest duży, to jakby nie powiedzieć nic. Niektórzy twierdzą, że gdziekolwiek znajduje się kawa, Australijczycy nie mogą być daleko. Jednak nie ma dokumentacji dotyczącej spożywania kawy przez rdzennych Australijczyków przed kolonizacją. Co więcej, brytyjscy skazani, którzy po raz pierwszy zostali przewiezieni do australijskich kolonii pod […]

Zobacz więcej …
Udany start IKEA w cyfrowo zaawansowanej Estonii

Przekrój estońskiego rynku meblarskiego Przemysł meblarski ma w Estonii długie tradycje – jest ważnym pracodawcą na obszarach wiejskich i pomaga podnieść wartość krajowych surowców. Ponad 80% firm z tego sektora to mikroprzedsiębiorstwa, które są ważnymi pracodawcami na obszarach wiejskich. Estonia odgrywa ważną rolę jako kraj produkujący meble w Europie Wschodniej. Coraz częściej zakłady produkcyjne w […]

Zobacz więcej …

Statystyki wymiany handlowej Ukrainy

Import towarów (2020)

Ogółem: 47,3 mld EUR | z Polski: 3,6 mld EUR (7,5%)

Top 10:

30,9 mld EUR

(65,4%)

Pozostałe kraje: 16,4 mld EUR (34,6%)

Eksport towarów (2020)

Ogółem: 43,3 mld EUR | do Polski: 3,0 mld EUR (7,0%)

Top 10:

23,2 mld EUR

(53,5%)

Pozostałe kraje: 20,1 mld EUR (46,5%)

Źródło: International Trade Centre marzec 2021 (wg metodologii ITC, import wg kraju pochodzenia); TOP 10 w podziale na kraje i regiony; Najczęściej importowane/eksportowane produkty wg Nomenklatury Scalonej. Wg danych GUS w 2020 polski eksport do Ukrainy wyniósł 5,3 mld EUR, polski import z Ukrainy wg kraju wysyłki osiągnął 2,7 mld EUR, a polski import z Ukrainy wg kraju pochodzenia ukształtował się na poziomie 2,6 mld EUR.

Pozycja w rankingach

64/190 Doing Business
127/178 Wolność gospodarcza
117/179 Korupcja
45/131 Innowacyjność

Charakterystyka rynku

Mocne strony

  • Strategiczne położenie pomiędzy Rosją a UE
  • Duży potencjał wzrostu
  • Polscy przedsiębiorcy cieszą się dobrą opinią i zaufaniem
  • Perspektywiczny sektor rolno-spożywczy

Słabe strony

  • Działania zbrojne prowadzone na wschodzie kraju
  • Niechęć części polityków do wprowadzenia reform sugerowanych przez MFW i UE
  • Korupcja i nieformalny system oligarchiczny

Specyfika rynku

Kompleks rolno-przemysłowy jest jednym z głównych sektorów gospodarki narodowej, którego udział w skonsolidowanym budżecie Ukrainy w ostatnich latach wyniósł średnio 11%, a w strukturze towarowej eksportu – ponad jedną trzecią. Ponad 70% terytorium Ukrainy jest wykorzystywane w sektorze rolnym. Głównymi uprawami w rolnictwie są zboża: pszenica ozima i jara, żyto, jęczmień ozimy i jary, kukurydza, owies, gryka, proso i ryż. Znaczącym udziałem w rolnictwie jest uprawa buraka cukrowego, słonecznika, soi i rzepaku.

Od 2014 roku można zauważyć spadek w branży metalurgicznej Ukrainy, co wynika przede wszystkim z konfliktu zbrojnego w regionach wschodnich, gdzie zlokalizowane są główne przedsiębiorstwa przemysłu ciężkiego. Kompleks przemysłowy Ukrainy obejmuje również takie branże jako budowa maszyn ciężkich, okrętownictwo, produkcja samochodów i ciężarówek, ciągników oraz innych maszyn rolniczych, produkcja lokomotyw, obrabiarek, turbin, silników lotniczych i samolotów, urządzeń dla elektrowni, przemysłu naftowego i chemicznego itp.

Ukraina jest dużym producentem sprzętu wojskowego – czołgów, wojskowych samolotów transportowych, systemów rakietowych, sprzętu optycznego.

Produkcja energii elektrycznej na Ukrainie prowadzona jest przez 16: elektrownie jądrowe, elektrownie cieplne, elektrownie wodne, elektrownie słoneczne. Ponad 47% energii elektrycznej jest dostarczane na Ukrainę przez elektrownie jądrowe. Należy przy tym zauważyć, że produkcja energii elektrycznej stale rośnie.

Ponadto należy podkreślić, że w ciągu ostatnich kilku lat rozwój alternatywnych źródeł energii, w szczególności energii słonecznej, znacznie przyśpieszył: prawie w każdym regionie zbudowano kilka elektrowni przemysłowych, a bardzo duża liczba prywatnych domów lub firm zainstalowała panele słoneczne na własne potrzeby.

Dzięki znaczącemu potencjałowi intelektualnemu – ukraińskie firmy IT skutecznie konkurują na rynku światowym, oferując wysokiej jakości rozwiązania IT przy stosunkowo niższych kosztach niż producenci oprogramowania w Europie i USA. Stało się to przesłanką do tego, że sektor IT jest jednym z najbardziej dynamicznych w ukraińskiej gospodarce.

Ukraina jest krajem tranzytowym, przez który przebiega pięć z dziesięciu międzynarodowych korytarzy transportowych Europy. Rozwinięte są wszystkie nowoczesne dziedziny transportu m.in. kolejowy, samochodowy, rurociągowy oraz lotniczy, w mniejszym stopniu – żegluga śródlądowa i morska.

Na Ukrainie nie ma żadnych prawnych ograniczeń w zakresie wyboru formy prawnej przedsiębiorstwa do prowadzenia działalności gospodarczej, z pewnymi wyjątkami, gdy taka forma jest wymogiem do wybranego rodzaju działalności (banki, firmy ubezpieczeniowe, lombardy etc.). Również brak jest ograniczeń w rejestracji przedsiębiorstwa przez osoby fizyczne lub prawne – nierezydentów.

 

Partnerzy ITRO na rynku ukraińskim

Chętnych do podjęcia współpracy z firmą ITRO na rynku docelowym, zapraszamy do kontaktu:

14 + 9 =

wyświetlono 588 views

Publikacje i raporty