Zaznacz stronę

Chiny

Informacje ogólne

Stolica

Pekin

Powierzchnia

9 596 960 km2

Liczba ludności

1 390 mln

Waluta

Yuan (CNY)

PKB

13 407 mld USD

PKB per capita

9 608 USD

Dynamika PKB

6.60%

Case studies

Louis Vuitton na podbój Chin

Louis Vuitton Malletier, w skrócie Louis Vuitton czy LV, to francuski dom mody luksusowej założony w 1854 roku przez Louisa Vuittona. Siedziba tej firmy znajduje się w Paryżu, we Francji, zaś sama marka znana jest na całym świecie z produkcji toreb, odzieży i kosmetyków.

Jako rozwijająca się marka, Louis Vuitton szybko dostrzegł potencjał drzemiący w Azji. Po sukcesach w Japonii, Tajwanie i Korei Południowej, w roku 1992 otworzyli swój pierwszy sklep w Chinach, a dokładniej w Pekinie.

Co z tego wynikło?

Wejście Groupona na rynek chiński

Groupon to amerykańska platforma e-commerce, która lokalnie oferuje zniżki na usługi, wycieczki, do restauracji czy też do innych ciekawych miejsc.

Od założenia firmy w listopadzie 2008 roku do roku 2010, Groupon odniósł ogromny sukces wśród platform e-commerce. W ciągu dwóch i pół roku, Groupon osiągnął tytuł najszybciej rozwijającej się platformy, wyprzedzając giganty takie jak Google, Amazon, Ebay, czy Apple.

W lutym 2011 roku Groupon zdecydował się na podbój Chin. 

Przygoda Barbie w Chinach

Mattel jest drugim największym producentem zabawek dla dzieci na świecie, zaraz po LEGO. Spod ich szyldu pochodzą tak znane marki jak Barbie, Hot Wheels czy Monster High. 

Swoją przygodę z Chinami Mattel rozpoczął znacznie wcześniej niż ich próby wejścia na ten rynek. Otóż już w 1997, spółka ta rozpoczęła outsourcing produkcji do chińskich fabryk. Na 50-lecie powstania Barbie w 2009 roku, Mattel otworzył swój pierwszy sklep w Szanghaju. 

Czy im się powiodło?

Statystyki wymiany handlowej Chin

Import towarów (2023)

Ogółem: 2,4 bln EUR | z Polski: 4,5 mld EUR (0,2%)

Top 10:

1,3 bln EUR

(55,0%)

Pozostałe kraje: 1,1 bln EUR (45,0%)

Eksport towarów (2023)

Ogółem: 3,1 bln EUR | do Polski: 34,4 mld EUR (1,1%)

Top 10:

1,6 bln EUR

(51,4%)

Pozostałe kraje: 1,5 bln EUR (48,6%)

Źródło: International Trade Centre marzec 2024 (wg metodologii ITC, import wg kraju pochodzenia); TOP 10 w podziale na kraje i regiony; Najczęściej importowane/eksportowane produkty wg Nomenklatury Scalonej

Pozycja w rankingach

32/190 Doing Business
151/176 Wolność gospodarcza
76/180 Korupcja
12/132 Innowacyjność

Charakterystyka rynku

Mocne strony

  • Ogromny rynek o dużym potencjale wzrostu
  • Zapotrzebowanie na nowoczesne maszyny i urządzenia mechaniczne
  • Stabilność polityczna

Słabe strony

  • Rynek o wyjątkowo silnej konkurencji
  • Słaba rozpoznawalność polskich przedsiębiorstw i towarów
  • Rosnące napięcia geopolityczne

Specyfika rynku

W uporządkowanym świecie lubimy się trzymać konkretów – choćby wiedzy nabytej w okresie szkolnym. Stanowi to bazę, do której cegiełka po cegiełce dokładamy kolejne elementy, na jakich opieramy nasze rozumienie świata. Skoro tak, to niebywale trudno nam pojmować Chiny. Prawdy i fakty, które jeszcze tak niedawno świetnie opisywały Państwo Środka, są po chwili nieaktualne. Chiny pędzą do przodu, a my wciąż przed oczami mamy jeden z poprzednich obrazów tego kraju.

Co ważne, owe pędzenie do przodu dotyczy nie tylko spraw mierzalnych, takich jak wielkość produkcji, eksportu, poziom produktu krajowego na głowę mieszkańca. Ważniejsze od tego są zmiany dotyczące sposobu prowadzania biznesu, dopasowywania się do aktualnej fazy rozwoju gospodarki, widzenia reszty świata. Chcąc robić coś wspólnie z Chińczykami musimy zadbać o to, by mieć jak najbardziej aktualny obraz Chin, Chińczyków i ich potrzeb, ale również musimy mieć dobrą orientację gdzie zamierzają być w najbliższych kilku czy kilkunastu latach.

Na co więc zwracać uwagę myśląc o obecnym obrazie Chin? Pierwsze skojarzenia z Chinami mówią nam, iż jest to jeden z największych i najbardziej zaludnionych krajów na świecie. Zaraz potem przychodzi myśl o szybkim rozwoju, ale z niewysokiego jednak pułapu. W naszym myśleniu króluje pojęcie średniej i przeciętnej. Zdaje się więc nam, że wiemy jaki będzie potencjalny konsument czy partner w interesach.

Nic bardziej mylnego. Chiny należy traktować jak spory kontynent. Nie po to by epatować powierzchnią czy liczbą ludności, ale by zrozumieć jak mocno zróżnicowani ludzie go zamieszkują. Ich oczekiwania w zakresie smaku, gustu, potrzeb będą różnić się z bardzo wielu powodów, spośród których wystarczy wymienić: klimat, ukształtowanie terenu, krajobraz, specjalizację regionu, tradycje kulturowe. Trzeba bardzo precyzyjnie wiedzieć do kogo i z czym chce się trafić.

W myśleniu o tym jak wyglądać może klient najtrudniej zrozumieć, że znane nam „przeciętne” są bardzo mylące i nieadekwatne. Można spotkać wiele poważnych analiz ukazujących nam obraz konsumenta z Chin na podstawie oceny wielkości produktu krajowego na głowę mieszkańca porównanej do wielkości notowanych choćby w Polsce (ze wskazaniem, że polski klient wciąż przeciętnie jest zamożniejszy niż chiński). W praktyce natomiast musimy nastawić się na to, że kilkaset milionów Chińczyków – tych najbardziej zaangażowanych w proces pędzenia gospodarki do przodu – stanowi grupę konsumentów o poziomie zamożności przynajmniej takim jak mają przeciętnie Polacy.

Partnerzy Itro na rynku chińskim

Chętnych do podjęcia współpracy z firmą ITRO na rynku docelowym, zapraszamy do kontaktu:

6 + 8 =

wyświetlono 907 views