Zaznacz stronę

Kazachstan

Home | Rynki zagraniczne | Kazachstan

Informacje ogólne

Stolica

Nur-Sułtan

Powierzchnia

2 724 900 km2

Liczba ludności

18,2 mln

Waluta

Tenge (KZT)

PKB

170,5 mld USD

PKB per capita

9 237 USD

Dynamika PKB

4.10%

Statystyki wymiany handlowej Kazachstanu

Import towarów (2022)

Ogółem: 47,8 mld EUR | z Polski: 561,3 mln EUR (1,2%)

Top 10:

38,2 mld EUR

(80,0%)

Pozostałe kraje: 9,6 mld EUR (20,0%)

Eksport towarów (2022)

Ogółem: 80,6 mld EUR | do Polski: 736,4 mln EUR (0,9%)

Top 10:

59,4 mld EUR

(73,7%)

Pozostałe kraje: 21,2 mld EUR (26,3%)

Źródło: International Trade Centre lipiec 2023 (wg metodologii ITC, import wg kraju pochodzenia); TOP 10 w podziale na kraje i regiony; Najczęściej importowane/eksportowane produkty wg Nomenklatury Scalonej

Pozycja w rankingach

25/190 Doing Business
66/176 Wolność gospodarcza
93/180 Korupcja
81/132 Innowacyjność

Charakterystyka rynku

Mocne strony

  • Wysoki potencjał gospodarczy
  • Ogromne złoża bogactw naturalnych
  • Najbardziej stabilne państwo Azji Centralnej

Słabe strony

  • Uzależnienie gospodarki od cen surowców
  • Słabo rozwinięta infrastruktura
  • Odmienność kulturowa w zakresie prowadzenia biznesu

Specyfika rynku

Kazachstan nie jest najbardziej popularnym kierunkiem dla polskich eksporterów. Patrząc na listę najważniejszych krajów, do których wysyłamy swoje towary, Kazachstan zajął odległe, pięćdziesiąte miejsce. Wydaje się, że jest to wynik znacznie poniżej oczekiwań i istnieją jeszcze spore rezerwy, dzięki którym współpraca (nie tylko gospodarcza) między naszymi krajami może się rozwinąć.

Kazachstan uchodzi za najbardziej rozwinięte i najstabilniejsze państwo Azji Centralnej. Ponadto, na tle pozostałych państw WNP, jest przykładem sukcesu mierzonego zarówno poziomem życia obywateli, prestiżu kraju na arenie międzynarodowej, jak i skuteczności wygaszania napięć wewnętrznych. Nie wolno też zapominać o bogatych zasobach surowców mineralnych. Kazachstan posiada dwunaste co do wielkości złoża ropy na świecie. Występuje tam również 99 spośród 105 pierwiastków chemicznych z tablicy Mendelejewa, z czego 60 jest wykorzystywanych w przemyśle.

Rok 2017 był dla gospodarki Kazachstanu znacznie lepszy niż poprzednie dwa lata, które naznaczone były niskimi cenami surowców energetycznych (przemysł naftowy i gazowy jest główną gałęzią gospodarki). Zgodnie z prognozami analityków MFW wzrost gospodarczy w tym roku ukształtował się na poziomie 2,4%, ale już w 2018 roku wzrósł do 3,4%. W prognozach długoterminowych (do roku 2022) przewidywany jest stabilny wzrost na poziomie 4%.

Wyższe ceny surowców w oczywisty sposób przełożą się na dynamiczne wzrosty eksportu i importu. Skutkiem rosnącej gospodarki będzie zwiększająca się siła nabywcza obywateli i dalszy wzrost klasy średniej, a trzeba pamiętać, że tamtejszy rynek – w przeciwieństwie do rynków krajów zachodnich – nie jest nasycony zagranicznymi towarami i chętnie przyjmuje nowe produkty. Pozytywny wpływ na wymianę handlową może mieć wstąpienie Kazachstanu pod koniec 2015 r. do WTO, co wymusi wzrost konkurencyjności i obniży taryfy importowe na szereg produktów.

Kazachstan jest krajem ciągle się rozwijającym, a co za tym idzie – nadal istnieje potrzeba na budowę takich obiektów infrastrukturalnych jak hotele, centra handlowe lub salony sprzedaży samochodów. Inną szansą dla polskich przedsiębiorców jest modernizacja rolnictwa, która stworzy zapotrzebowanie na nowoczesne maszyny i urządzenia mechaniczne. Zainteresowaniem kazachskich odbiorców będą cieszyć się również wyroby polskich eksporterów z branży rolno-spożywczej i meblarskiej.

Polskie produkty mają w Kazachstanie pozytywną opinią ze względu na bardzo dobry stosunek wysokiej jakości do atrakcyjnej ceny, a polscy przedsiębiorcy za łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz zrozumienie potrzeb klienta. Warto podkreślić, że wraz z początkiem 2017r. Kazachstan zniósł wizy dla obywateli państw OECD i UE. Z kolei od końca maja uruchomione zostało bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą a stolicą Kazachstanu, Nur-Sułtanem.

Partnerzy Itro na rynku kazachstańskim

Chętnych do podjęcia współpracy z firmą ITRO na rynku docelowym, zapraszamy do kontaktu:

11 + 14 =

wyświetlono 1 203 views

Publikacje i raporty