Zaznacz stronę

Niemiecka stal od Wilhelm Geldbach w Azerbejdżanie

Home | Case Studies | Niemiecka stal od Wilhelm Geldbach w Azerbejdżanie

Przekrój azerbejdżańskiego rynku stali

Republika Azerbejdżanu to liczący około dziesięciu milionów mieszkańców największy kraj Kaukazu Południowego. Ekonomia jest ściśle związana z produkcją ropy i gazu, która stanowi aż 41% PKB i ponad 90% eksportu. Wahania cen tych surowców w bezpośredni sposób oddziałują na gospodarkę Azerbejdżanu.

Do końca lat dziewięćdziesiątych większość przedsięwzięć w sektorze naftowo-gazowym miała formę spółek zawieranych przez zagraniczne koncerny z państwowym monopolistą, koncernem SOCAR. Sytuacja ta zmieniła się w roku 2000, kiedy władze Azerbejdżanu zdecydowały o zniesieniu spółek typu joint-venture w sektorze naftowo-gazowym i zastąpieniu ich umowami o rozdziale produkcji tzw. PSA (Production Sharing Agreements), uznanymi za korzystniejsze zarówno dla inwestorów zagranicznych, jak i dla państwa.

Klimat biznesowy cierpi z powodu rozbudowanej nieformalnej gospodarki, powszechnej korupcji oraz spółek holdingowych. W ostatnich latach można jednak zaobserwować coraz większą dynamikę w rozwoju branż pozanaftowych oraz wprowadzenie nowej polityki rozwoju, która obejmuje działania rządu, takie jak państwowe programy inwestycyjne oraz tworzenie dogodnych warunków dla inwestorów.

wilhelm geldbach fakty i liczby infografika

O firmie

Wilhelm Geldbach GmbH, jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych niemieckich przedsiębiorstw przemysłowych i producentów materiałów stalowych. Firma została założona w 1903 roku przez specjalistę ds. materiałów stalowych, Wilhelma Geldbacha. Pierwsza w firmie fabryka produkowała materiały stalowe wykorzystywane do produkcji rur, kolanek, złączek itp., które miały zastosowanie w przemyśle. Wraz z wprowadzaniem licznych innowacji technologicznych i wynalazków, gama produktów wytwarzanych przez firmę się rozszerzyła. Obecnie, dzięki wysokiej jakości produktów oraz działalności biznesowej, „Wilhelm Geldbach GmbH” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów materiałów stalowych na potrzeby przemysłu na świecie.

Firma, która ma obecnie 117-letnią historię, od czwartego pokolenia zarządzana jest przez rodzinę Geldbach. Poszczególni członkowie rodziny znani są ze swoich prac naukowych i wynalazków w dziedzinie materiałów stalowych. „Wilhelm Geldbach GmbH” zaopatruje w materiały stalowe najbardziej znane na świecie firmy z branży naftowej i gazowej oraz chemicznej takie jak Saudi Aramco, Exxon Mobile, czy Total.

Kiedy firma weszła do Azerbejdżanu?

Na rynek azerbejdżański firma weszła w roku 2020, jednocześnie jako następny krok planując ekspansję do innych republik tureckich. W tym samym wywiadzie zostały przedstawione plany firmy dotyczące Azerbejdżanu:

Azerbejdżan jest krajem naftowym od czasów starożytnych, gdzie duże projekty naftowe są realizowane z największymi firmami na świecie. SOCAR, spółka Skarbu Państwa, realizuje również duże projekty w kraju. Naszym celem jest branie udziału w tych projektach w przyszłości, w razie potrzeby stworzenie dużego magazynu regionalnego w Azerbejdżanie i jeśli wszystko pójdzie dobrze, zamierzamy rozpocząć produkcję właśnie tutaj.

Erkan Aksu

przedstawiciel Geldbach Group

Jak udało im się osiągnąć sukces na rynku azerbejdżańskim?

Firma Wilhelm Geldbach GmbH mimo nieprzyjaznego klimatu biznesowego, który cierpi z powodu rozbudowanej nieformalnej gospodarki, powszechnej korupcji oraz spółek holdingowych skutecznie weszła na rynek azerbejdżański. Niemieckie przedsiębiorstwo osiągnęło to dzięki kilku ważnym atutom, o których w wywiadzie mówił przedstawiciel firmu –  Erkan Aksu. Pierwszą z nich jest wysoka jakość oraz standardy: „O jakości i standardach produktów Geldbach Group nie trzeba mówić. Każda firma działająca w tej dziedzinie jest świadoma jakości Geldbach. Nasze standardy, nasza prestiżowa nazwa to marka i jesteśmy w tej dziedzinie marką światową.”

Wilhelm Geldbach GmbH od wielu lat prowadził swoją ekspansję na całym świecie.  W wywiadzie dla Azerbaijan State News Agency przedstawiciel Geldbach Group, Erkan Aksu tak określił zasięgi firmy:

„Szczerze mówiąc, wszystkie kraje używają naszych produktów. Pracujemy od Indii i Chin po Afrykę i Egipt (mamy duży magazyn w Egipcie), w Bangkoku, Tajlandii i Australii, z wyjątkiem Iranu ze względu na embargo. W Europie pracujemy oczywiście w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Włoszech, Polsce, Turcji, słowem prawie we wszystkich krajach UE”.

Drugą cechą są innowacyjne rozwiązania technologiczne, które zwiększają atrakcyjność oferty Wilhelm Geldbach GmbH oraz dają przewagę nad konkurencją:

„Pozwól, że wyjaśnię Ci znaczenie naszej pracy i produktów. Wyobraź sobie rury o długości kilometrów – niezależnie od gazu, ropy itp. – w Azerbejdżanie też są takie rury, zawierają ogromną ilość ciśnienia. Powiedzmy, że w którymś miejscu tej rury doszło do urazu, rura eksplodowała i tak dalej. W tradycyjny sposób rura zostałaby całkowicie wymieniona, jednak produkowane przez nas połączenia pośrednie pozwalają na wymianę nie całej rury, a jedynie jej uszkodzonej części. Dzięki temu zarówno koszt naprawy, jak i czas poświęcony na usunięcie szkody są redukowane stukrotnie. Oznacza to, że mamy możliwość rozwiązania problemu na miejscu.”

Kolejną cechą jest niezawodność w realizowaniu zamówień oraz dostaw. Wilhelm Geldbach GmbH jako firma o wieloletnim globalnym działaniu ma bardzo rozbudowaną sieć fabryk oraz magazynów:

„Pracujemy w oparciu o niemiecką dyscyplinę zarówno w produkcji jak i dostawie produktów. To nie jest przypadkowe słowo. W naszej pracy bardzo ważny jest czas w obszarach, w których wykorzystywane są tworzone przez nas produkty. Pracujemy z produktami, od których czasami zależy los i harmonogram całego projektu. W związku z tym mamy szerokie możliwości dostarczania naszych produktów na czas. Podałem panu przykład wypadku w rurociągu naftowym. W takich przypadkach możemy w razie potrzeby szybko dostarczyć nasze produkty do kraju, nawet samolotem. Ze względu na to, że nasza fabryka należy tylko do nas, zawsze mamy gotowe produkty w magazynach. Posiadamy około 30 dużych magazynów na całym świecie. Należą do nich Dubaj, Brazylia, Niemcy, Chiny, Singapur i inne kraje. Nie ma więc na świecie takiego miejsca, w którym nie byłoby możliwe szybkie dostarczenie naszych produktów. Na przykład najbliższy magazyn dla Azerbejdżanu to Dubaj, gdzie możemy dostarczyć produkty w ciągu kilku godzin.”

Co pokrótce przyczyniło się do sukcesu Wilhelm Geldbach w Azerbejdżanie?

 

  • Wybór rynku był nieprzypadkowy. Azerbejdżan jako kraj, którego 90% eksportu stanowi produkcja ropy i gazu, był idealnym kandydatem do skorzystania z produktów jakie oferuje Wilhelm Geldbach GmbH.
  • Moment wejścia na rynek był przemyślany oraz wykorzystywał zmiany w polityce handlowej Azerbejdżanu, które przyciągneły zagranicznym inwestorów.
  • Wilhelm Geldbach GmbH jako firma z wieloletnim doświadczeniem była świadoma swojej jakości oraz przewag technologicznych nad konkurencją, co umożliwiło jej pewne wejście na nowy rynek.
  • Wieloletnia ekspansja umożliwiła stworzenie rozbudowanej sieci fabryk, magazynów i dostaw z zasięgami na całym świecie co zwiększa atrakcyjność oferty firmy.

Źródło: opracowanie własne ITRO Export Solutions na podstawie stron internetowych

Rozwój ekspansji na rynku azerbejdżańskim. Zapraszam do kontaktu:

Sebastian Sadowski-Romanov

Sebastian Sadowski-Romanov

Prezes Zarządu ITRO Sp.zo.o.

Prowadzenie działalności handlowej i produkcyjnej związanej z handlem międzynarodowym od 1995 roku.

5 + 3 =

wyświetlono 182 views

[Case study] Milavitsa - rynek ukraiński

Milavitsa to jedna z największych firm w WNP zajmująca się produkcją i sprzedażą bielizny damskiej, a jej główna siedziba znajduje się w Mińsku na Białorusi. Nazwa firmy pochodzi od słowa „Milavitsa”, którym starożytni Słowianie nazywali planetę Wenus oraz patronującą jej boginię uważaną za symbol miłości i kobiecego piękna.

Pod marką Milavitsa produkowane są: bielizna damska, stroje kąpielowe i wyroby z dzianiny. Sklepy firmowe są otwarte w 25 krajach świata: ponad 300 sklepów w Rosji, 80 na Ukrainie, ponad 120 w innych krajach WNP i Unii Europejskiej. Łącznie na świecie otwartych jest ponad 640 sklepów i markowych działów Milavitsa.

[Case study] Otis - rynek rosyjski

Otis Elevator Company to przedsiębiorstwo branży przemysłowej produkujące windy oraz schody i chodniki ruchome. Siedziba spółki mieści się w Farmington w stanie Connecticut (USA).

Przedsiębiorstwo zostało założone przez Elishę Otisa w 1853 roku. Od 1976 do kwietnia 2020 roku było częścią United Technologies Corporation (UTC). Obecnie jest to jeden z największych producentów wind i schodów ruchomych na świecie, zatrudniający ok. 69 000 pracowników. Według danych spółki na świecie działa ok. 2,5 mln urządzeń Otis.