Zaznacz stronę

Japonia

Home | Rynki zagraniczne | Japonia

Informacje ogólne

Stolica

Tokio

Powierzchnia

377 972 km2

Liczba ludności

126,7 mln

Waluta

Jen (JPY)

PKB

4 971,9 mld USD

PKB per capita

39 306 USD

Dynamika PKB

0.80%

Case studies

Jak KitKat podbił rynek japoński?

Początkowo Kit Kat produkowany był przez brytyjską firmę cukierniczą Rowntree pod nazwą „Chocolate Crisp”. Obecnie produkowany jest przez znaną na całym świecie markę Nestlé. Nazwę, którą znamy dzisiaj pożyczono od słynnego klubu z lat 20. XX wieku, mieszczącego się w Londynie. Podstawowa receptura Kit Kat pozostała niezmieniona od lat 30. XX wieku. 

Kit Katy zostały wprowadzone do Japonii w 1973 roku, kiedy to Rowntree podpisało umowę z ogólnokrajową siecią sklepów i restauracji cukierniczych w Japonii, Fujiya.

Co stało się dalej?

Ekspansja 7Eleven na rynek japoński

7-Eleven jest międzynarodową siecią sklepów typu convenience (sklepy, w których załatwić można wszystko – od zakupów po opłaty czy drukowanie zdjęć). W roku 2007 roku osiągnęła statut największej sieci handlowej na świecie pod względem ilości posiadanych placówek, bijąc na głowę McDonald’s, który do tej pory był nieporównywalnym tytanem w tym zakresie.

Na chwilę obecną sieć 7-eleven łączy pod swoją marką aż 4 328 franczyz, czyli około 1/4 wszystkich sklepów wielobranżowych w Japonii.

Co przyczyniło się do tak dużego sukcesu?

Jak czekoladki Godiva skradły serca Japończyków?

Firma Godiva została założona w 1926r. w Brukseli. Markę tę, stworzoną na cześć legendy o Lady Godivie, wykreowała rodzina Drapsów, która otworzyła swój pierwszy sklep z luksusowymi wyrobami cukierniczymi na Grand Place w Brukseli.

Godiva posiada i prowadzi ponad 650 sklepów na całym świecie, z czego aż 300, czyli prawie połowa, z nich mieści się w Japonii. Godiva Japan rozpoczęła działalność w Japonii w 1972r. jako pierwsza w kraju firma produkująca wyroby premium z czekolady. 

Jaki miało to wpływ na ich ekspansję na rynku japońskim?

Statystyki wymiany handlowej Japonii

Import towarów (2023)

Ogółem: 726,7 mld EUR | z Polski: 1,0 mld EUR (0,1%)

Top 10:

496,5 mld EUR

(68,3%)

Pozostałe kraje: 230,2 mld EUR (31,7%)

Eksport towarów (2023)

Ogółem: 663,5 mld EUR | do Polski: 3,9 mld EUR (0,6%)

Top 10:

457,5 mld EUR

(69,0%)

Pozostałe kraje: 206,0 mld EUR (31,0%)

Źródło: International Trade Centre marzec 2024 (wg metodologii ITC, import wg kraju pochodzenia); TOP 10 w podziale na kraje i regiony; Najczęściej importowane/eksportowane produkty wg Nomenklatury Scalonej.

Pozycja w rankingach

30/190 Doing Business
38/176 Wolność gospodarcza
16/180 Korupcja
13/132 Innowacyjność

Charakterystyka rynku

Mocne strony

  • Duży i chłonny rynek
  • Wysoka siła nabywcza konsumentów
  • Doskonała infrastruktura

Słabe strony

  • Rynek o wyjątkowo silnej konkurencji
  • Nieufność konsumentów do nowo pojawiających się towarów
  • Liczne bariery w dostępie do rynku produktów rolno-spożywczych

Specyfika rynku

Japonia to trzecia co do wielkości, po Stanach Zjednoczonych i Chinach, gospodarka na świecie i zarazem niezwykle chłonny rynek zamożnych konsumentów. Od dwóch dekad kraj zmaga się jednak ze stagnacją gospodarczą (wzrost PKB na poziomie 1%). W połączeniu z silną konkurencją ze strony państw ościennych, spowodowało to utratę przez Japonię dominującej pozycji ekonomicznej w Azji.

Tym niemniej Japonia pozostaje niezwykle silnym graczem w globalnej wymianie handlowej i kluczowym partnerem gospodarczym Polski w regionie. Do mocnych stron rynku japońskiego zaliczyć można m.in. stabilne otoczenie prawne i biznesowe oraz wydajną administrację. Kraj dysponuje także doskonale rozwiniętą infrastrukturą transportową, której przykładem są słynne szybkobieżne pociągi i nowoczesne porty.

Główną przeszkodą w zwiększaniu wymiany handlowej po stronie polskiej jest słabe przygotowanie firm polskich do ekspansji na rynku japońskim oraz brak wyrobionej marki. Problemem utrudniającym dostęp polskich produktów do rynku japońskiego są również słabo rozwinięte kanały dystrybucji polskich towarów na terenie Japonii oraz niska wiedza konsumentów i przedstawicieli japońskiego biznesu na temat Polski i jej produktów.

Ze względu na niekonkurencyjne struktury dystrybucji produktów w Japonii, nowym oraz małym i średnim producentom, którzy nie mogą pozwolić sobie na budowę własnej sieci dystrybucji, niezwykle trudno jest zaistnieć na rynku japońskim. Japońscy importerzy, przy ogólnym nasyceniu rynku i bardzo silnej konkurencji, stale poszukują nowych, ciekawych towarów. Spodziewają się jednak w tym trudnym, kosztownym i czasochłonnym procesie wprowadzania nowości na rynek japoński, bardzo aktywnej współpracy ze strony dostawcy. Dlatego jedynie rzeczywiście zainteresowani polscy dostawcy, gotowi przebrnąć przez długotrwały okres próbny, mają szansę zaistnieć na tym rynku.

Co więcej, rynek japoński w dużym stopniu ukierunkowany jest na markę, która określa pozycję towaru na rynku lokalnym. Wyrobienie marki wymaga dużych nakładów finansowych na promocję i konsekwentnej, wieloletniej strategii sprzedaży. 

Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Partnerzy Itro na rynku japońskim

Chętnych do podjęcia współpracy z firmą ITRO na rynku docelowym, zapraszamy do kontaktu:

6 + 14 =

wyświetlono 1 533 views

Publikacje i raporty