Zaznacz stronę

Oferta

Promocja na rynkach zagranicznych
Home | Promocja na rynkach zagranicznych | Zarządzanie profilem społecznościowym firmy

Zarządzanie profilem społecznościowym firmy (Facebook)

W dzisiejszych czasach media społecznościowe to jeden z najważniejszych kanałów komunikacji z klientem.  Dlatego też, każda firma, która poważnie myśli o zbudowaniu silnego wizerunku marki oraz trwałej relacji z klientem powinna posiadać swój własny profil społecznościowy.

Facebook jest doskonałą przestrzenią do realizacji skutecznej promocji firmy i bezpośredniego kontaktu z klientami. Jednak osiągnięcie zamierzonego efektu nie może opierać się jedynie na stworzeniu profilu firmowego. Fanpage, który będzie twarzą marki musi być zarządzany i prowadzony w przemyślany sposób oraz dostosowany do określonej grupy odbiorców.

Poziom zaufania w mediach społecznościowych buduje się przede wszystkim dzięki dostarczaniu „jakości”. Pojęcie to jest bardzo szeroko rozumiane, jednak jedną z kluczowych kwestii stanowi estetyka wizualna, która w bardzo dużym procencie odpowiada za budowanie tej właśnie „jakości”. Należy więc zwracać uwagę w jaki sposób budujemy nasze treści oraz jak opracowujemy je graficznie. Wszystko powinno zachować spójność i rozwagę.

Zarówno ton wypowiedzi, treści które publikujesz, jak i rodzaj stosowanych reklam różni się od tych, które publikowane są na innych portalach. Dlatego też sekret efektywnego prowadzenia Facebooka polega na tym by właściwie zrównoważyć treści zarówno biznesowe, jak i formalne. To, co publikujemy powinno być użyteczne dla osób nas obserwujących oraz na tyle wzbudzić ich zainteresowanie by chcieli wejść z nami w interakcję.

Szczególnie ważnym jest unikanie twardych taktyk sprzedażowych. Nie powinniśmy starać się  nakłonić naszych obserwatorów do tego by stali się naszymi potencjalnymi klientami.  W zamian za to skupmy się na stworzeniu wartościowego miksu treści, który stopniowo uświadomi im obraz naszej marki.

Jako serwis społecznościowy Facebook może służyć do nawiązywania relacji B2B. W  tym  rodzaju aktywności niezwykle istotny jest bezpośredni kontakt z klientami, indywidualne podejście oraz  wzbudzenie zaufania. Osoby działające na rynku B2B powinny starać się również zbudować odpowiedni wizerunek własnej osoby w Sieci. We wszystkich tych zabiegach media społecznościowe sprawdzają się rewelacyjnie. To właśnie portale takie jak Facebook umożliwiają budowanie relacji biznesowych opartych na wymienionych powyżej zasadach i wartościach. Należy jednak wiedzieć, jak ten potencjał odpowiednio wykorzystać i zagospodarować.

Zarówno relacje B2B (Business to Business), jak i B2C (Business to Consumer) są relacjami biznesowymi, których głównym celem jest pozyskanie klienta. Tym, co je rozróżnia natomiast jest przede wszystkim klient końcowy, mający wpływ na różne sektory biznesu, zaczynając od cen, a na marketingu kończąc. W przypadku relacji B2B, zaangażowanych jest wielu uczestników procesu sprzedaży (jak przewoźnicy, hurtownicy, dystrybutorzy, itp.), co proporcjonalnie przekłada się na cenę usługi, a przy relacji B2C znacząco zmniejsza się liczba zaangażowanych podmiotów, więc zazwyczaj zmniejsza się także wartość transakcji przypadającej na jednego konsumenta.

Aby odpowiednio dostosować treści publikowane w mediach społecznościowych, na samym początku należy jasno określić cele jakie chcemy dzięki nim osiągnąć. Czy w finalnym efekcie szukamy nowych klientów oraz nabywców naszych produktów bądź usług? Czy bardziej zależy nam na zwiększeniu świadomości marki w branży? Co jest dla nas priorytetem? Co chcemy naszemu klientowi zaoferować?

Powinniśmy również pamiętać o tym, aby precyzyjnie określić docelową grupę odbiorców. Informacja o tym kto korzysta z danego serwisu i po co pomoże nam w ustaleniu preferencji potencjalnych klientów. Wiedząc czego chcą konsumenci, możemy zaspokajać ich pragnienia, dokonując tego znacznie niższym kosztem.

Facebook jest jednym z najbardziej popularnych portali społecznościowych. Miliony użytkowników korzystają z niego na co dzień, a legenda głosi, że jeśli kogoś nie ma założonego tam profilu, nie istnieje. Dzięki dedykowanym narzędziom, umożliwiającym pozyskanie klientów, przez Facebooka zyskujemy ogromne możliwości generowania leadów oraz dotarcia do bardzo szerokiego grona odbiorców, na czym każdemu działu marketingu zależy najbardziej.

    [page-title]