fbpx
Zaznacz stronę

Szwecja

Informacje ogólne

Stolica

Sztokholm

Powierzchnia

449 964 km2

Liczba ludności

10,1 mln

Waluta

Korona szwedzka (SEK)

PKB

551 mld USD

PKB per capita

53 873 USD

Dynamika PKB

2,3%

Case studies

Przełamanie duopolu fińskich sieci handlowych przez Lidl

Przekrój fińskiego rynku handlu detalicznego Branża handlu detalicznego artykułami spożywczymi w Finlandii charakteryzuje się jednym z najbardziej oligopolistycznych rynków na świecie, w ponad 80% zdominowanym przez dwie fińskie grupy handlu detalicznego: S Group i K Group (Kesko). Ponieważ Finlandia jest obszernym, ale słabo zaludnionym krajem (zaledwie 5,5 miliona mieszkańców), często pojawiają się problemy związane z […]

Zobacz więcej …
Klapa Starbucks na antypodach

Przekrój australijskiej branży kawowej Powiedzieć, że rynek kawy w Australii jest duży, to jakby nie powiedzieć nic. Niektórzy twierdzą, że gdziekolwiek znajduje się kawa, Australijczycy nie mogą być daleko. Jednak nie ma dokumentacji dotyczącej spożywania kawy przez rdzennych Australijczyków przed kolonizacją. Co więcej, brytyjscy skazani, którzy po raz pierwszy zostali przewiezieni do australijskich kolonii pod […]

Zobacz więcej …
Udany start IKEA w cyfrowo zaawansowanej Estonii

Przekrój estońskiego rynku meblarskiego Przemysł meblarski ma w Estonii długie tradycje – jest ważnym pracodawcą na obszarach wiejskich i pomaga podnieść wartość krajowych surowców. Ponad 80% firm z tego sektora to mikroprzedsiębiorstwa, które są ważnymi pracodawcami na obszarach wiejskich. Estonia odgrywa ważną rolę jako kraj produkujący meble w Europie Wschodniej. Coraz częściej zakłady produkcyjne w […]

Zobacz więcej …

Statystyki wymiany handlowej Szwecji

Import towarów (2020)

Ogółem: 131,3 mld EUR | z Polski: 6,2 mld EUR (4,7%)

Top 10:

94,5 mld EUR

(72,0%)

Pozostałe kraje: 36,8 mld EUR (28,0%)

Eksport towarów (2020)

Ogółem: 136,3 mld EUR | do Polski: 4,5 mld EUR (3,3%)

Top 10:

91,0 mld EUR

(66,7%)

Pozostałe kraje: 45,3 mld EUR (33,3%)

Źródło: International Trade Centre marzec 2021 (wg metodologii ITC, import wg kraju pochodzenia); TOP 10 w podziale na kraje i regiony; Najczęściej importowane/eksportowane produkty wg Nomenklatury Scalonej. Wg danych GUS w 2020 polski eksport do Szwecji wyniósł 6,9 mld EUR, polski import z Szwecji wg kraju wysyłki osiągnął 4,6 mld EUR, a polski import z Szwecji wg kraju pochodzenia ukształtował się na poziomie 3,6 mld EUR.

Pozycja w rankingach

10/190 Doing Business
21/178 Wolność gospodarcza
3/179 Korupcja
2/131 Innowacyjność

Charakterystyka rynku

Mocne strony

  • Duży i chłonny rynek
  • Rosnąca ocena Polaków jako pracowników, sąsiadów i partnerów w biznesie
  • Dobre rozpoznanie polskich przedsiębiorstw i towarów

Słabe strony

  • Wysoki poziom fiskalizmu i ingerencji państwa w gospodarkę
  • Neutralność w świetle rosnących zagrożeń geopolitycznych

Specyfika rynku

Polskę i Szwecję dzieli nie tylko Bałtyk, ale i odmienności kulturowe, które mogą wpłynąć na wspólne przedsięwzięcia biznesowe.

Szwedzkie produkty i styl życia cieszą się dobrą opinią wśród Polaków. Skandynawskie wzornictwo jest wciąż w cenie, ale i polskie firmy czują się coraz pewniej na szwedzkim rynku. Prym wiodą nasze firmy budowlane oraz te oferujące materiały wykończeniowe. Główne szwedzkie ośrodki handlu zlokalizowane są na południu kraju, co ułatwia logistykę przy eksporcie.

Wchodząc na ten nordycki rynek warto pamiętać o kilku barierach, jakie należy przeskoczyć by z sukcesem eksportować do Szwecji. Jest to przede wszystkim wysoki stopień ingerencji instytucji państwowych w gospodarkę, ale istotne jest także silne ustrukturyzowanie wewnętrznego rynku, dobrze rozwinięta sieć organizacji skupiających szwedzkich detalistów, hurtowników oraz importerów, co wiąże się z kolei z restrykcyjną weryfikacją ofert zagranicznych eksporterów wedle najniższych cen.

Główna z tamtejszych organizacji, nosząca nazwę Svensk Handel, obejmuje zarówno duże firmy, jak i małe rodzinne przedsiębiorstwa. To co nas różni w makroskali to większy stopień wewnętrznej rywalizacji i rozproszenia, gdy w Szwecji wedle niepisanej zasady lojalności obywatelskiej i solidarności społecznej można zaobserwować ściślejszą współpracę i integrację lokalnych producentów i dystrybutorów.

Partnerzy Itro na rynku szwedzkim

Chętnych do podjęcia współpracy z firmą ITRO na rynku docelowym, zapraszamy do kontaktu:

10 + 4 =

wyświetlono 730 views

Publikacje i raporty