Zaznacz stronę

Potęga targów

Optymalizacja udziału w targach krok po kroku
Home | Targi

Planujesz uczestnictwo w targach? Zależy Ci na zwiększeniu sprzedaży?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy Ci maksymalizować Twoje korzyści z udziału w targach.

  Według definicji, targi to miejsce spotkań handlowych organizowanych regularnie zawsze w tym samym miejscu, w ustalonych odstępach czasu, o ograniczonym z góry czasie trwania. Ich zadaniem jest umożliwienie uczestnikom zaprezentowania oferty w celu dokonania transakcji handlowych.
   
  Udział w targach zagranicznych często okazuje się być decydującym czynnikiem w rozwoju eksportowym firm. Targi są ugruntowanym i potężnym narzędziem marketingowym i sprzedażowym. Żadne inne narzędzie nie jest w stanie przedstawić Twojej firmy i produktów w pełnej szerokości i głębi poprzez bezpośredni kontakt osobisty.
  Udział w targach można rozpatrywać zarówno jako koszt, jak i inwestycję, a jego kategoryzacja zależy w dużym stopniu od efektów, jakie firma jest w stanie osiągnąć, a więc od zwrotu z inwestycji (ROI). Kluczowym czynnikiem wpływającym na to, czy targi staną się kosztownym przedsięwzięciem, czy wartościową inwestycją, jest sposób, w jaki organizacja planuje swoją obecność, realizuje cele targowe i mierzy wyniki.
  Jak Twoja firma ocenia targi w kontekście rozwoju sprzedaży?
  • 📈 jako kluczową inwestycję 36% 36%
  • 📉 jako konieczny koszt 39% 39%
  • ❔ nie wiem 25% 25%

  Źródło: Ankietowanie ITRO, 2024

  Czy warto inwestować w udział w targach zagranicznych

  Czy warto inwestować w udział w targach zagranicznych?

  Targi branżowe są stałym punktem w kalendarzu firm o ugruntowanej pozycji rynkowej, jak również stanowią kluczowy element strategii dla młodszych, dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw. Szczególnie dla tych, które dążą do efektywnej ekspansji na rynki zagraniczne, udział w międzynarodowych targach jest nieodzowny.
  Dlaczego pomimo wysokich kosztów związanych z udziałem w targach, firmy decydują się na ten krok? Czy targi są tylko kosztem, a może inwestycją?

  Zalety udziału w targach:

  • Wykorzystanie rozgłosu targów do promocji firmy, marki, produktu lub usługi.
  • Otwieranie firmy na nowe rynki i rozwijanie eksportu poprzez międzynarodowe kontakty.
  • Spotkanie z kluczowymi graczami branży, co sprzyja nawiązywaniu wartościowych relacji biznesowych.
  • Zapoznanie się z ofertami konkurentów i ocena własnej pozycji rynkowej.
  • Zbieranie bezpośrednich opinii odwiedzających na temat produktów i usług.
  • Efektywne przedstawienie zalet produktów lub usług bezpośrednio zainteresowanym osobom.
  • Wprowadzenie na rynek nowych produktów i usług, wykorzystując obecność mediów.
  • Pozyskiwanie informacji o najnowszych rozwiązaniach technologicznych i innowacyjnych produktach.
  • Omawianie wyzwań i problemów z klientami, partnerami, dostawcami i kontrahentami.
  • Analiza rynku, obserwowanie trendów i innowacji.
  • Uczestnictwo w konkursach branżowych, które mogą przyczynić się do promocji produktów.
  1. Jakie miejsce zajmują targi w strategii eksportowej
  2. Jak wybierać odpowiednie targi zagraniczne?
  3. Jak krok po kroku zaplanować wyjazd na targi?
  4. Jak obliczyć koszty uczestnictwa w targach zewnętrznych?
  5. Jakie są najefektywniejsze sposoby promowania swojego udziału i stoiska na targach zagranicznych?
  6. W jaki sposób zorganizować spotkania B2B na targach z potencjalnymi kontrahentami?
  7. Jakie działania podczas targów zapewnią szanse na nawiązanie wartościowych kontaktów?
  8. Jakie działania po targach zapewnią współpracę biznesową z nowymi kontrahentami?
  9. Jak ocenić efektywność udziału w targach (ROI)?

  [WEBINAR] Targi: koszt czy inwestycja?

  Targi to potężne narzędzie w zdobywaniu klientów zagranicznych, lecz mogą również stanowić największe wyzwanie marketingowe. Serdecznie zapraszamy na nasz zbliżający się webinar, który odbędzie się 27 lutego. Podczas tego wydarzenia szczegółowo omówimy, jak w pełni wykorzystać potencjał targów oraz jak ocenić ich skuteczność. Przedstawimy też, jak dokonać trafnego wyboru targów, nawiązać cenne kontakty biznesowe oraz podzielimy się sprawdzonymi metodami działania przed wyjazdem, w trakcie trwania targów, a także po ich zakończeniu.

  Darmowy webinar_Targi-koszt czy inwestycja_27.02.2024_ITRO

  Targi od A do Z

  Krok 1

  Ankieta: Potęga targów

  Według definicji, targi to miejsce spotkań handlowych organizowanych regularnie zawsze w tym samym miejscu, w ustalonych odstępach czasu, o ograniczonym z góry czasie trwania. Ich zadaniem jest umożliwienie uczestnikom zaprezentowania oferty w celu dokonania transakcji handlowych. Targi, będące formą zorganizowanego rynku, umożliwiają kontakt wielu sprzedających z wieloma kupującymi. Sprzedający przedstawiają swoje oferty, przy czym są one najczęściej połączone z wystawieniem na widok publiczny towarów lub ich próbek. Natomiast kupujący są w stanie przejrzeć oferty i produkty wielu wystawców oraz spotkać się z osobami decyzyjnymi tych firm, które na takie wydarzenia często przyjeżdżają.

  Zachęcamy do wypełnienia naszej ankiety, by poznać Państwa doświadczenia i plany związane z targami międzynarodowymi. Wasze odpowiedzi pomogą nam lepiej zrozumieć potrzeby firm w kontekście ekspansji rynkowej i uczestnictwa w wydarzeniach branżowych.

  Ankieta Potega Targow_ITRO Export Solutions

  Wypełnij ankietę

  Krok 2

  Wybór imprezy targowej

  Wybór odpowiedniej imprezy targowej to decyzja, która wpływa nie tylko na skuteczność marketingową i widoczność marki, ale także na efektywność inwestycji i rozwój sieci kontaktów biznesowych. Podczas wyboru targów, kluczowe jest zwrócenie uwagi na cykliczność imprezy, recenzje poprzednich uczestników, a także programy zarówno wcześniejszych jak i nadchodzącej edycji. Dodatkowe wydarzenia towarzyszące targom, takie jak konferencje czy warsztaty, mogą wpłynąć na przyciąganie wybranej przez nas grupy odbiorców. Ważne jest, aby brać pod uwagę zdanie swoich klientów oraz potencjalnych klientów, aby jak najprościej móc do nich dotrzeć.
   
  Jednak, aby wybrać najlepsze targi dla swojej firmy, kluczowe jest określenie docelowego rynku eksportowego, co ułatwi selekcję wydarzeń branżowych najlepiej odpowiadających strategii rozwoju. Właściwie dobrany rynek może znacząco przyczynić się do sukcesu eksportowego firmy, umożliwiając efektywne dostosowanie strategii, produktów czy usług do oczekiwań lokalnych konsumentów. Niewłaściwy wybór rynku docelowego może natomiast prowadzić do nieefektywnego wykorzystania zasobów i niepowodzeń w działaniach na arenie międzynarodowej. Jeżeli masz już rynek, który Cię interesuje, zaczynamy od przeprowadzenia szczegółowej analizy, aby ocenić Twoje szanse na sukces. Na podstawie statystyk i danych celnych dotyczących obrotu towarami o konkretnym kodzie HS, określamy potencjał Twojego produktu na wybranym rynku. Korzystamy z naszego autorskiego narzędzia – EXPORT INDICATOR, które umożliwia identyfikację i optymalizację kierunków eksportu według kodów HS na 150 rynkach na całym świecie. Ta analiza pomaga Ci podjąć świadomą decyzję o dalszych działaniach.

  Aby wykorzystać szansę, którą daje udział w zagranicznych targach i przekuć ją we własny sukces, należy pamiętać o kliku ważnych kwestiach:

  Priorytetową sprawą jest odpowiedź na pytanie, jaki cel chcemy osiągnąć?

  Jeśli odpowiemy sobie na to pytanie, musimy zastanowić się nad wyborem imprezy, która spełni nasze oczekiwania. W wyborze tych najciekawszych mogą pomóc rozmowy z klientami – warto się z nimi skontaktować i sprawdzić, które targi preferują i w jakim terminie mogą się spotkać. Należy również pamiętać, że targi mają swoją własną renomę: targi z większą rangą mogą być droższe niż te z rangą mniejszą, co każdy przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę odnośnie celu uczestnictwa w tych targach.

  Od organizatorów imprezy warto uzyskać informacje dotyczące szczegółów eventu.

  Rozumiemy przez to rzeczy takie jak plany zachęcenia zwiedzających do wizyty na targach, katalogi i dane statystyczne z poprzednich edycji targów. Ściślej mówiąc, np.: statystyki uczestników i wystawców, zarówno krajowych jak i zagranicznych, liczby patronów medialnych, czy też artykuły prasowe odnoszące się do wcześniejszych imprez i ich sukcesów.

  Wybierając wydarzenie, warto zwrócić uwagę na cykliczność imprezy, doświadczenie organizatorów, przeczytać relacje uczestników oraz dokładnie zapoznać się z programem nadchodzącej edycji. Szczególnie relacje i komentarze z poprzednich targów mogą być pomocne w ustaleniu profesjonalizmu i prestiżu danej imprezy.

  Wszystkie inne moduły towarzyszące targom (np. konferencje, szkolenia, warsztaty) oraz ich lokalizacja mają duży wpływ na poziom atrakcyjności targów dla grupy docelowej. Producenci np. broni myśliwskiej, mogą zastanowić się nad przedstawieniem swojej oferty na targach motoryzacyjnych, gdzie gros odwiedzających stanowią mężczyźni – najwięksi fani tego typu sprzętu.

  Krok 3

  Kalkulacja kosztów uczestnictwa

  Jednym z głównych punktów zapalnych uczestnictwa w targach zagranicznych są związane z nim koszty. Nie da się jednoznacznie ustalić ich wysokości z powodu szeregu zmiennych, takich jak kurs obcej waluty, rozmiar i rodzaj wynajmowanej powierzchni pod stoisko, czy miejsce, w którym odbywają się targi. W przypadku wzięcia udziału jako wystawca, zawsze trzeba będzie ponieść:

  • koszty podstawowe: wpis do katalogu, wynajęcie powierzchni, miejsce parkingowe
  • koszty stoiska: projekt, opłata za energię elektryczną, umeblowanie, dodatkowy sprzęt
  • koszty usług: tłumacz, hostessy
  • koszty promocyjne: katalogi, materiały reklamowe, kampania promocyjna, opcjonalnie wizytówki
  • koszty podróży: bilety na przejazd, zakwaterowanie, diety dla pracowników
  • koszty transportu: ubezpieczenie, magazynowanie

  Krok 4

  Przygotowanie do udziału w targach

  Każdy wyjazd na targi wymaga opracowania szczegółowego planu przygotowań. Plan ten powinien zawierać:
  • Określenie precyzyjnego budżetu na targi,
  • Opracowanie agendy udziału w targach,
  • Projektowanie stoiska i wybór produktów do ekspozycji,
  • Opracowanie strategii promocji oraz przygotowanie materiałów reklamowych
  • Wyselekcjonowanie zespołu odpowiedzialnego za organizację targów i promocję marki,
  • Dobór i szkolenie osób, które będą uczestniczyć w wydarzeniu,
  • Zorganizowanie transportu wyposażenia stoiska jak i uczestników wydarzenia,
  • Zorganizowanie zakwaterowania dla uczestników.
  Podczas rezerwacji miejsca warto również rozważyć dodatkowe sposoby promocji na targach. Możliwości takie jak przeprowadzenie prezentacji, organizowanie szkoleń, udział w panelach dyskusyjnych czy sponsoring stref rozrywkowych mogą dodatkowo zwiększyć widoczność firmy, w zależności od ustalonych celów.

  Krok 5

  Planowanie stoiska

  Kluczowe cechy idealnego stoiska:
  • Powinno być umiejscowione w strategicznym punkcie targów, z odpowiednią powierzchnią dopasowaną do celów i potrzeb firmy.
  • Wyraźnie przedstawia profilu firmy i eksponuje logotyp, aby odwiedzający szybko zidentyfikowali markę.
  • Powinno zawierać unikalne elementy projektowe, które pomagają odwiedzającym łatwo zapamiętać firmę i wyróżnić ją spośród innych.
  • Dostarcza materiałów takich jak katalogi, broszury czy ulotki, które są spójne z wizerunkiem firmy i pozwalają na głębsze zrozumienie oferty.
  • Jest ergonomicznie zaprojektowane, co umożliwia łatwe poruszanie się po stoisku oraz sprzyja przeprowadzaniu prezentacji produktów i prowadzeniu rozmów.
  • Wprowadza elementy interaktywne, jak demonstracje produktów czy multimedia, które przyciągają uwagę i angażują odwiedzających.
  Strategia marketingowa w Internecie

  Krok 6

  Obsługa stoiska

  Efektywna obsługa stoiska targowego jest kluczowa dla sukcesu na targach, gdzie niezwykle istotne jest zatrudnienie personelu z odpowiednimi umiejętnościami zawodowymi i cechami interpersonalnymi, takimi jak doświadczenie targowe, znajomość języków obcych i umiejętność nawiązywania kontaktów z klientami. Wszyscy pracownicy muszą być dobrze zorientowani w celach firmy na targach, znać projekt stoiska i mieć wyznaczone konkretne zadania. Należy pamiętać, że obecność osób decyzyjnych oraz specjalistów gotowych odpowiedzieć na techniczne i medialne zapytania jest niezbędna, gdyż szybkość nawiązywania interakcji z odwiedzającymi ma krytyczne znaczenie dla zainteresowania stoiskiem.

  Strategia marketingowa w Internecie

  Krok 7

  Promocja stoiska

  Efektywna obsługa stoiska targowego jest kluczowa dla sukcesu na targach, gdzie niezwykle istotne jest zatrudnienie personelu z odpowiednimi umiejętnościami zawodowymi i cechami interpersonalnymi, takimi jak doświadczenie targowe, znajomość języków obcych i umiejętność nawiązywania kontaktów z klientami. Wszyscy pracownicy muszą być dobrze zorientowani w celach firmy na targach, znać projekt stoiska i mieć wyznaczone konkretne zadania. Należy pamiętać, że obecność osób decyzyjnych oraz specjalistów gotowych odpowiedzieć na techniczne i medialne zapytania jest niezbędna, gdyż szybkość nawiązywania interakcji z odwiedzającymi ma krytyczne znaczenie dla zainteresowania stoiskiem.

  Krok 8

  Organizacja spotkań biznesowych

  Umawianie spotkań biznesowych na targach jest kluczowym elementem skutecznego networkingu i budowania relacji biznesowych. Warto już przed targami skontaktować się z przedstawicielami firm, z którymi chcemy nawiązać współpracę i skoordynować harmonogram spotkań zgodnie z naszymi celami biznesowymi. Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak skutecznie planować i umawiać spotkania podczas targów:

  1. Przed udziałem w targach zapoznać się z listą wystawców i uczestników oraz zidentyfikować firmy i osoby, z którymi warto się spotkać.
  2. Wykorzystać swoje konto na portalu biznesowym LinkedIn, które daje nam niemal nieograniczone możliwości w kwestii networkingu. Do zebrania grona osób chętnych na spotkanie możemy skorzystać z takich opcji jak:
  • tworzenie eventu
  • zapraszanie potencjalnych kontrahentów do listy kontaktów
  • Sales Navigator – wyszukiwarka LinkedIn, dysponująca wieloma szczegółowymi filtrami wyszukiwania
  • wysyłanie zaproszeń poprzez skrzynkę InMail do osób, które nie są w gronie naszych kontaktów
  • publikowanie postów z zaproszeniem na spotkanie

       3. Sprawdzić, czy organizator targów udostępnia platformy online lub aplikacje mobilne, które ułatwiają umawianie spotkań. Korzystanie z nich może być dużym ułatwieniem.

       4. Udostępnić platformę, na której osoby będą mogły rezerwować terminy spotkań, np. Google Calendar, Calendly.

       5. Na dzień przed targami przypomnieć rozmówcom o umówionych spotkaniach, upewniając się, że wszyscy zrozumieli miejsce i czas spotkania.

  Krok 9

  Działania podczas targów

  Podczas pobytu na targach, skupienie się na efektywnym pozyskaniu klientów i maksymalizacji korzyści z udziału wymaga świadomego podejścia i zastosowania sprawdzonych metod.

  1. Warto sporządzić listę wystawców oraz stoisk do odwiedzenia przed wyjazdem. Pozwoli to na efektywne zaplanowanie czasu i upewnienie się, że nie zostaną przegapione żadne kluczowe spotkania czy prezentacje.
  2. Każda osoba odwiedzająca stoisko, wyrażając swoje zainteresowanie, może otworzyć drogę do nowych możliwości współpracy. Ważne jest, aby nie ignorować żadnego z gości – każdy kontakt ma potencjalną wartość.
  3. Użycie otwartych pytań umożliwia głębsze zrozumienie potrzeb potencjalnych klientów. Pozwala na bardziej szczegółową rozmowę, która może ujawnić informacje przydatne do dostosowania oferty.
  4. Należy najpierw dokładnie wysłuchać i zrozumieć potrzeby klienta przed prezentacją oferty. Dzięki temu możliwe jest lepsze dostosowanie produktów lub usług do jego oczekiwań.
  5. Rejestrowanie najważniejszych wniosków i informacji bezpośrednio po spotkaniach jest istotne dla późniejszego kontaktu i przypomnienia szczegółów rozmowy, które mogą być kluczowe dla dalszej współpracy.
  6. Targi oferują nie tylko możliwość prezentacji oferty, ale też szansę na zdobycie wiedzy i nawiązanie kontaktów podczas paneli dyskusyjnych, konferencji i warsztatów. Aktywny udział w tych wydarzeniach może przyczynić się do zwiększenia widoczności i pozycji eksperta w branży.
  Strategia marketingowa w Internecie

  Krok 10

  Działania po targach

  Działania po targach są równie ważne jak przygotowania i aktywne uczestnictwo w samym wydarzeniu. 

  Strategia marketingowa w Internecie

  Dofinansowanie do wyjazdu na targi

  Czynnikiem, który może ułatwić podjęcie decyzji o udziale w targach jest dotacja, która wspomoże finansowanie kosztów związanych z organizacją stoiska, promocją firmy oraz pokryciem części wydatków na podróż i zakwaterowanie. Dofinansowanie PARP „Promocja Marek Innowacyjnych MŚP” jest programem wspierającym małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w Polsce w celu promowania ich produktów na rynkach międzynarodowych. Pomaga on polskim firmom, które posiadają istotny potencjał eksportowy wkraczać na nowe rynki zagraniczne poprzez bezzwrotne pokrycie 50% kosztów udziału w międzynarodowych targach branżowych i misjach gospodarczych oraz kampanii promocyjnych z tym związanych.

  Udział w programie daje firmom możliwość:

  • wejścia na nowe rynki

  • zwiększenia widoczności na rynkach międzynarodowych

  • nawiązania nowych kontaktów biznesowych

  Jakie warunki trzeba spełniać, by móc się ubiegać o dofinansowanie?

  FORMULARZ DOT. SPEŁNIENIA KRYTERIÓW

  Ankieta Potega Targow_ITRO Export Solutions

  Czemu warto wziąć udział w najbliższym naborze?

  1. Program polega na bezzwrotnej dotacji, która pokrywa 50% kosztów netto całego projektu.
  2. Dla wielu polskich firm z sektora MŚP jest to możliwość pierwszego wyjazdu na zagraniczne targi branżowe.
  3. Dzięki dofinansowaniu można zrealizować działania promocyjne takie jak stworzenie i druk katalogów ofertowych, które będą ważnym elementem obecności na targach.
  4. Dotacja pokrywa zarówno opłaty związane z uczestnictwem w wydarzeniach targowych czyli koszt rejestracji, wpisu do katalogu, najmu powierzchni pod zabudowę oraz zabudowę, ale również transport i nocleg pracowników.
  5. Wyjazdy na targi, misje i konferencje międzynarodowe pozwalają lepiej poznać specyfikę zagranicznych rynków.
  6. Obecność na targach = nawiązanie nowych kontaktów biznesowych ze specjalistami i przedsiębiorstwami z innych krajów.
  7. Dofinansowanie daje również perspektywy na wzrost sprzedaży i wzmocnienie wizerunku firmy na arenie międzynarodowej.
  Promocja Marki Innowacyjnych MŚP

  Umów się na darmową konsultację

  Sebastian Sadowski-Romanov

  Sebastian Sadowski-Romanov

  Prezes Zarządu ITRO Sp.zo.o.

  Mob.: 512 022 907 | sadowski@itro.pl


  Dzięki ogromnej wiedzy o rynkach zagranicznych oraz ich kulturze, oferujemy nie tylko wysokie wskaźniki otwieralności wiadomości i nowych odsłon witryny, ale też i okazje do zawarcia nowych wartościowych kontaktów biznesowych. Idziemy z duchem czasu, więc nasze działania bazują na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych.

  Stale rozwijamy się po to, by Twój biznes mógł rozwijać się szybciej.

  Jestem zainteresowany spotkaniem online

   


  wyświetlono 119 views

  itro.pl/firma-z-branzy-kosmetycznej/

  Przebieg transakcji międzynarodowej

  Aby pobrać darmowy poradnik wypełnij formularz: