Niezwykle istotne jest, aby przed podpisaniem umowy z importerem upewnić się, że potencjalny nabywca jest godzien zaufania. Warunkiem koniecznym jest zebranie o nim jak największej ilości informacji i opinii.
Aby mimo sprawdzenia wiarygodności importera uniknąć podstawowych błędów podczas podpisywania kontraktów eksportowych, warto zastosować proste i skuteczne narzędzie, jakim jest lista kontrolna (checklist) składająca się z kilkudziesięciu pytań, na które powinniśmy odpowiedzieć, zanim podpiszemy finalną umowę.
Lista kontrolna
sprawdzająca poprawność kontraktu eksportowego.
Eksporter powinien uzupełnić przykładową listę kontrolną o własne, specyficzne pytania (zależnie od złożoności i specyfiki umowy), aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko przyjęcia niekorzystnych dla siebie zapisów. Pełną listę warto przekazać do sprawdzenia przez pracowników działów (technicznego, transportu, logistyki, finansowo-księgowego, prawnego itd.) lub osób, które będą włączone w realizację kontraktu, aby wyeliminować niekorzystne zapisy. Może to wydłużyć sfinalizowanie umowy, jednak warto zastosować proponowaną procedurę. Tempo prac związanych z weryfikacją kontraktu należy dostosować do oczekiwań kontrahenta zagranicznego, pamiętając o odmiennościach kulturowych w biznesie.
Lista kontrolna sprawdzająca poprawność kontraktu eksportowego

Przebieg transakcji międzynarodowej
Transakcja eksportowa, znana również jako transakcja międzynarodowa, to coś z czym prędzej czy później będzie musiał się spotkać każdy eksporter. Nie trzeba się jednak jej obawiać. Poniżej ukazujemy najważniejsze etapy z nią związane i dokumenty w nich wymagane, by ułatwić drogę do sukcesu wszystkim eksporterom.
Szukasz nowych klientów na rynkach zagranicznych?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.
Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!
wyświetlono 348 views
Rynek słodyczy
Popularności słodyczy nie trzeba długo tłumaczyć. Kto z nas nie ma czasami ochoty zgrzeszyć batonikiem albo ulubionym cukierkiem? To właśnie te odruchy powodują, że rynek słodyczy jest jednym z najbardziej perspektywicznych rynków świata.
Dotacja 800 tys. zł dla firm
Na ostatni nabór do POPW 1.2 Internacjonalizacja MŚP przygotowaliśmy specjalną ofertę – złożenie wniosku o dofinansowanie za symboliczny 1zł. Sprawdź czy możesz pozyskać środki na rozwój eksportu dla Twojej firmy.
PFR 2.0
Obowiązek InformacyjnyObowiązki informacyjne beneficjenta § 14 lit i) Regulaminu ubiegania się o udział w programie rządowym „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm” zobowiązuje beneficjenta do „umieszczenia na swojej stronie...