fbpx
Zaznacz stronę

Kontrakt eksportowy

Home | Aktualności | Informator | Kontrakt eksportowy

Niezwykle istotne jest, aby przed podpisaniem umowy z importerem upewnić się, że potencjalny nabywca jest godzien zaufania. Warunkiem koniecznym jest zebranie o nim jak największej ilości informacji i opinii.

Aby mimo sprawdzenia wiarygodności importera uniknąć podstawowych błędów podczas podpisywania kontraktów eksportowych, warto zastosować proste i skuteczne narzędzie, jakim jest lista kontrolna (checklist) składająca się z kilkudziesięciu pytań, na które powinniśmy odpowiedzieć, zanim podpiszemy finalną umowę.

Lista kontrolna

sprawdzająca poprawność kontraktu eksportowego.

Eksporter powinien uzupełnić przykładową listę kontrolną o własne, specyficzne pytania (zależnie od złożoności i specyfiki umowy), aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko przyjęcia niekorzystnych dla siebie zapisów. Pełną listę warto przekazać do sprawdzenia przez pracowników działów (technicznego, transportu, logistyki, finansowo-księgowego, prawnego itd.) lub osób, które będą włączone w realizację kontraktu, aby wyeliminować niekorzystne zapisy. Może to wydłużyć sfinalizowanie umowy, jednak warto zastosować proponowaną procedurę. Tempo prac związanych z weryfikacją kontraktu należy dostosować do oczekiwań kontrahenta zagranicznego, pamiętając o odmiennościach kulturowych w biznesie.

Przebieg transakcji międzynarodowej

Transakcja eksportowa, znana również jako transakcja międzynarodowa, to coś z czym prędzej czy później będzie musiał się spotkać każdy eksporter. Nie trzeba się jednak jej obawiać. Poniżej ukazujemy najważniejsze etapy z nią związane i dokumenty w nich wymagane, by ułatwić drogę do sukcesu wszystkim eksporterom.

Szukasz nowych klientów na rynkach zagranicznych?

Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

wyświetlono 41 views

Wejście na rynek szwajcarski

Wejście na rynek szwajcarski

Szwajcaria jest krajem o bardzo wysokim poziomie specjalizacji w dziedzinach m.in. zegarmistrzostwa, inżynierii, chemii przemysłowej i farmaceutycznej, metalurgii, budowy maszyn, bankowości, usług ubezpieczeniowych i turystycznych, a także produkcji serów i czekolady....

Praca zdalna obliczem przyszłości?

Praca zdalna obliczem przyszłości?

Przeniesienie kontaktów biznesowych do sfery online to największa zmiana jaką przyniosła pandemia. Cyfryzacja jest dziś narzędziem budowania przewagi konkurencyjnej. Czy da się połączyć budowanie nowych kompetencji u pracowników z pozyskiwaniem nowych klientów w trakcie lockdownu?

Rynek słodyczy 2020

Rynek słodyczy 2020

Popularności słodyczy nie trzeba długo tłumaczyć. Kto z nas nie ma czasami ochoty zgrzeszyć batonikiem albo ulubionym cukierkiem? To właśnie te odruchy powodują, że rynek słodyczy jest jednym z najbardziej perspektywicznych rynków świata.