Zaznacz stronę

Przeciwdziałanie koronawirusowi: praca zdalna

Home | Aktualności | Informator | Przeciwdziałanie koronawirusowi: praca zdalna

Z powodu narastających obaw związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa (COVID-19), wielu pracodawców decyduje się na jeden z bardziej radykalnych, jednak potrzebnych kroków – wprowadzenie pracy zdalnej. 3 marca przeszła specjalna ustawa, która daje pracodawcy prawo do nakazania pracownikowi pracy z domu.

Co to zatem jest praca zdalna? Jak się ją wykonuje i czego można oczekiwać?

Kodeks pracy definuje pracę zdalną, tzw. telepracę jako:

Art. 675 § 2 Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w warunkach określonych w § 1 i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Jest to zatem taki model pracy, do którego nie każda firma może się przystosować. Fryzjerzy, lekarze, kosmetyczki i wiele innych zawodów niestety z pracy zdalnej w pełnym wymiarze swoich obowiązków nie będzie w stanie skorzystać. W większości jednak, praca biurowa, a także nawet praca wytwórcza mniejszych przedsiębiorstw może mieć szansę przejść na tryb home office bez większych boleści. Np. bardzo łatwo jest przynieść do domu teczkę potrzebnych dokumentów i służbowego laptopa z pełnym oprogramowaniem i Internetowym dostępem do baz danych. Równie łatwo jest, przykładowo, uszyć w domu 10 pluszaków, zrobić im zdjęcie i wysłać taki raport z postępów prac do swojego szefa.

W przypadku pracy zdalnej jednak istnieje przeświadczenie, że pracownicy nie będą wypełniać swoich obowiązków tak sumiennie, jak robili to w miejscu pracy. Łączy się to z tym, iż przebywanie w domu dla wielu kojarzy się z rozleniwieniem, rozproszeniem uwagi i marnotrawstwem czasu na inne rzeczy, niezwiązane z pracą.

„Dziś, mając dostęp do sieci, wielu ludzi pracujących w IT, marketingu, mediach społecznościowych, copywritingu, księgowości czy nawet w mediach tradycyjnych może wykonywać swe obowiązki na odległość. Dysponujemy narzędziami mierzącymi czas pracy, a w bardziej zaawansowanych możliwościach – możemy obserwować pracownika poprzez kamery podłączone do internetu w czasie rzeczywistym lub za pomocą wideokonferencji. Podsumowując, dla części firm przepisy o oddelegowaniu pracowników do pracy zdalnej nie będą stanowić większych problemów.”

Sebastian Sadowski-Romanov

Prezes ITRO

Jakie zatem są plusy i minusy pracy zdalnej?

Plusy

  • Wygoda pracy
  • Swoboda działania, poczucie wolności wywodzące się z nienormowanego, elastycznego czasu pracy
  • Niezależność od nadzoru kierownictwa
  • Oszczędność czasu na dojazdy
  • Bezpieczeństwo – nie narażanie siebie i innych na zarażenie koronawirusem
  • Możliwość połączenia się z każdym członkiem zespołu przez Internet w dowolnym czasie
  • Narzędzia i aplikacje pozwalające na szybkie i wygodne raportowanie przebiegu pracy
  • Więcej czasu dla rodziny, a także możliwa opieka nad osobą jej wymagającą
  • Brak rozpraszaczy biurowych: rozmów z kolegami, dzwoniących telefonów itp.

Minusy

  • Brak zaufania pracodawcy wobec pracownika
  • Problemy z motywacją pracownika
  • Zaniedbania w higienie pracy
  • Brak odseparowania mentalnego pracy od czasu w domu, co prowadzi do narastającego zmęczenia
  • Brak odpowiedniej atmosfery i relacji międzyludzkich
  • Problemy z utrzymaniem samodyscypliny pracowników i ustalonego grafiku pracy

W normalnych przypadkach, wyłącznie od pracodawcy zależy czy jego zespół będzie pracował zdalnie. Podczas zagrożenia epidemiologicznego jakie rośnie na świecie, możliwym jest, że i w Polsce przedsiębiorstwa będą zmuszone podjąć się tego kroku. Nie trzeba się tego jednak obawiać. Praca zdalna może przynieść wiele korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.

O pracy zdalnej firmy ITRO tak mówi prezes, Sebastian Sadowski-Romanov:

„Mam to szczęście, że mój biznes oparty jest na pracy głównie z użyciem Internetu. Dość łatwo więc będzie przenieść wykonywanie zadań do home office, choć będzie to też wymagało kilku zmian w strukturze informatycznej firmy. W przeciągu dwóch dni powinno udać się nam ustawić zdalny i bezpieczny dostęp do serwera plików dla pracowników zdalnych oraz utworzyć wspólne kanały komunikacji, za pomocą komunikatorów internetowych i darmowych, łatwo dostępnych aplikacji na telefon, i praca może płynąć dalej.”

Sebastian Sadowski-Romanov

Prezes ITRO

Jak widać więc, wprowadzenie pracy zdalnej nie jest czymś wielce skomplikowanym. Wystarczy odrobina chęci, dobry informatyk i zaufanie do pracowników i, jak mówi szef, nie śpimy, pracujemy, pracujemy!

wyświetlono 74 views