Zaznacz stronę

Dotacja 800 tys. zł dla firm

Home | Aktualności | Dotacje unijne | Dotacja 800 tys. zł dla firm

Tylko do 30.09.2021

Wniosek o dotację za 1 zł

Ostatni nabór?

Sami twierdziliśmy, że majowy nabór wniosków będzie ostatnim w tym roku i mile zostaliśmy zaskoczeni, gdy okazało się, że PARP przewiduje jeszcze jeden nabór na 2021 rok. Czy ten będzie ostatnim? Trudno na ten moment powiedzieć. Wszystko będzie zależało od zainteresowania przedsiębiorców programem, a także wysokości rozdysponowanego wsparcia w obecnej turze. W I naborze 2021 roku, aż 158 firm otrzymało dofinansowanie z 257 złożonych wniosków. To zaledwie połowa zainteresowanych. Na moment obecny trzeba więc traktować obecny nabór jako ostatni w tej perspektywie unijnej, ponieważ na kolejny może już nie starczyć środków.

Perspektywa 2021-2027 nadal jest w trakcie omawiania i przygotowania, a na wdrożenie jej możemy poczekać jeszcze ładną chwilę. Warto zatem wykorzystać szansę, którą PARP oferuje teraz.

 

II runda naboru wniosków do POPW 1.2 Internacjonalizacja MŚP w 2021 roku rozpocznie się 18.10.2021 i trwać będzie do połowy grudnia.

Ostatni

2 nabory 2021

Skąd środki na kolejny nabór?

Dotychczas, określone kwoty przeznaczane były na każdy nabór – zazwyczaj w wysokości 50 mln PLN. Budżet UE obejmował perspektywę 2014-2020, więc na te lata środki unijne dla PARP już zostały przyznane i to właśnie z nich najprawdopodobniej rozdysponowywane są dofinansowania dla polskich przedsiębiorstw w roku obecnym. Jeśli pieniądze te nie wesprą polskich biznesów, zgodnie z prawem unijnym będą musiały zostać zwrócone do UE, na czym stracą tylko polskie firmy.

By jak najbardziej wzmocnić polską gospodarkę, PARP przygotował nie jeden, ale 2 dodatkowe nabory w 2021 roku.

Łączna pula dofinansowania przeznaczona dla przedsiębiorców z Polski Wschodniej w obecnym naborze to 50 mln PLN – każdy projekt ma szansę pozyskać do 800 tys. PLN.

Kryteria POPW 1.2

Czy Twoja firma spełnia kryteria?

Przede wszystkim, musi to być firma, która ma swoją siedzibę w Polsce Wschodniej, a więc województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Ponadto, do kryteriów zaliczana także jest wielkość zatrudnienia, wysokość wolnej pomocy de minimis, posiadanie przynajmniej jednego produktu bądź usługi z potencjałem na internacjonalizację oraz wysokość EBITDA za rok ubiegły. Od tego ostatniego zależeć będzie także wysokość dofinansowania, które może zostać przyznane.

Chcesz sprawdzić czy Twoja firma spełnia kryteria i kwalifikuje się do pozyskania funduszy z UE na rozwój eksportu?

Proces pozyskiwania dotacji

Pozyskanie dofinansowania z funduszy unijnych to złożony proces, na który składa się wiele czynników. Nie jest możliwym by przez niego przejść na ostatnią chwilę, ponieważ poszczególne elementy są niezwykle czasochłonne – samo przygotowanie Modelu Biznesowego Internacjonalizacji może zająć koło miesiąca. Dlatego tak ważnym jest by rozpocząć proces przygotowania firmy do pozyskania dotacji z dużym wyprzedzeniem.

1

Audyt

Do przygotowania MBI konieczny jest dokładny audyt wewnętrzny firmy oraz jej zasobów.

2

MBI

Na podstawie Modelu Biznesowego Internacjonalizacji potencjał firmy oceniany jest przez urzędników PARP.

3

Wniosek

Wniosek składany jest w trakcie trwania naboru, ale do jego złożenia niezbędny jest MBI.

4

Ocena

Ocena wniosku następuje do 3-4 miesięcy po zakończeniu naboru. Podpisanie umowy następuje po pozytywnej ocenie.

POPW

Najważniejsze informacje o POPW 1.2 Internacjonalizacja MŚP

Program Operacyjny Polska Wschodnia, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest dla firm z sektora MŚP makroregionu Polski Wschodniej. Są to często przedsiębiorstwa, które przy odrobinie finansowego zastrzyku są w stanie odnieść wielki międzynarodowy sukces. Dzięki dotacji POPW 1.2 Internacjonalizacja MŚP również Twoja firma może z niego skorzystać.

POPW 1.2 to program doradczy

To, o czym wielu przedsiębiorców nie zawsze pamięta to fakt, że POPW 1.2 to program doradczy. Większość działań przewidzianych w harmonogramie prac polega na przygotowaniu firmy do wejścia na rynki zagraniczne. Wskaźniki wzrostu sprzedaży eksportowej, które obecne są w innych programach tego typu tutaj nie występują. POPW 1.2 jest zatem idealnym rozwiązaniem dla firm chcących zbadać nowe rynki bez pokrywania wszystkich kosztów tak wielkiego przedsięwzięcia z własnej kieszeni.

Zakup środków trwałych

Program rozwoju eksportu dla przedsiębiorstw z Polski Wschodniej to okazja nie tylko do wejścia na nowy rynek – to także możliwość uzyskania do 100 tys. PLN na zakup środków trwałych, przygotowania materiałów marketingowych (np. katalogów, filmików reklamowych, gadżetów) oraz wzorów umów, wystawienia firmy na targach za granicą, a nawet postawienia nowej strony internetowej za środki z dotacji.

Badanie rynku & Lead Generation

Dzięki dofinansowaniu z UE sfinansować również można badania rynku, np. badania konkurencji, kanałów dystrybucji oraz kanałów promocji. Przydatny także będzie plan strategii marketingowej uwzględniający specyfikę danego rynku. Oprócz badań, środki z dotacji można także przeznaczyć na pozyskiwanie klientów na rynku docelowym – w ITRO proces ten obejmuje wysyłkę mailingu, telefoniczne ogrzewanie leadów oraz umawianie spotkań z zainteresowanymi klientami.

Twój wniosek o dofinansowanie

Kto może złożyć wniosek?

Możesz to być Ty lub dowolny pracownik Twojej firmy. Może to też być firma, która specjalizuje się w pozyskiwaniu dotacji dla polskich przedsiębiorstw. Z doświadczenia wiemy, że warto jest tak poważne działania zlecić kompetentnym podmiotom, ponieważ pisanie wniosków wiąże się nie tylko z samym przesłaniem danych, ale także i poprawkami, które mogą pojawić się nawet przy wstępnie zaakceptowanych wnioskach.

Czego potrzebujesz do złożenia wniosku?

Najważniejsze to Model Biznesowy Internacjonalizacji, harmonogram działań projektowych, budżet działań projektowych oraz szacowanie terminów i kosztów udziału w imprezach międzynarodowych, które pozwolą na zaplanowanie działań eksportowych na co najmniej 24 miesiące do przodu.

Nowości 2021

Do 2021 roku wydatki związane z udziałem w targach zagranicznych mogły wynosić nie więcej niż 49% całego dofinansowania. Już w poprzednim naborze ta zasada została zniesiona na korzyść wnioskujących. Od 2021 roku, na działania inne niż zakup środków trwałych oraz nabycie wartości niematerialnych i prawnych, można swobodnie rozdysponować budżet dotacji wedle własnych potrzeb.

Poprawki do wniosku

Poprawki to nic strasznego, a wręcz przeciwnie – to znak, że złożony wniosek ma potencjał i wystarczy go troszeczkę ulepszyć by uzyskać to na czym nam zależy, czyli nasze dofinansowanie. Dlatego nie należy zrażać się tym, że do naszego wniosku PARP sugeruje poprawki. Wystarczy się do nich zastosować, zmienić części co do których wystąpiły wątpliwości i w wielu przypadkach to wystarczy by wniosek ponownie został rozpatrzony. A co za tym idzie, nastąpić może kolejna sesja poprawek bądź akceptacja wniosku. Na tym etapie, rzadkością jest by wniosek został odrzucony, ale możliwość taka nadal istnieje.

Wnioski, które nie mają szans na pozyskanie dotacji są z miejsca odrzucane. Można się od takiej decyzji odwołać, ale nie zawsze takie odwołania są uwzględniane i czasami lepiej jest po prostu przeanalizować MBI i wniosek, a następnie złożyć go ponownie w kolejnym naborze.

Ważne

Specjalna oferta

Wniosek za 1 zł

0 ryzyka dla Twojej firmy

Specjalną ofertę na ten ostatni nabór przygotowaliśmy z myślą o wszystkich przedsiębiorcach, którzy chcieliby pozyskać dofinansowanie, ale boją się zainwestować w przedsięwzięcie o tak wysokich kosztach wejściowych. Dlatego też, by wspomóc Polskę Wschodnią w zaistnieniu na rynkach zagranicznych, oferujemy złożenie wniosku o dofinansowanie dla Twojej firmy za 1zł.

Jeśli nie uda nam się przeprowadzić Twojej firmy przez ten proces, jedyne ryzyko finansowe, które poniesie Twoja firma to ta symboliczna złotówka. Całe ryzyko bierzemy na siebie by wspomóc rozwój Twojej firmy.

Warunkiem skorzystania z tej oferty jest podpisanie z nami umowy na realizację tego działania do 30.09.2021. Czasu zostało niewiele!

Dowiedz się więcej o Twojej dotacji

Przemysław Leoniak

Business Development Manager

+48 730 335 100

Urszula Bienasz

Key Account Manager

+48 509 344 756