Zaznacz stronę

O sukcesie Boehringer Ingelheim w Austrii

Home | Case Studies | O sukcesie Boehringer Ingelheim w Austrii

Przekrój austriackiego rynku farmaceutycznego

Rynek leków oraz przemysł farmaceutyczny są w Austrii bardzo ważnym czynnikiem ekonomicznym. Szeroko rozumiany przemysł farmaceutyczny generuje miliardy Euro i stanowi 2,8% austriackiego produktu krajowego brutto (PKB). Szacuje się, ze każde zainwestowane 1 EUR generuje 1,94 EUR. W 2018 r. sprzedano ok. 234 mln opakowań produktów farmaceutycznych o łącznej wartości 4,4 mld EUR, co stanowiło  wzrost o 4,3% w porównaniu do 2017, a w latach 2014-2018 na rynek wprowadzone zostały 203 nowe produkty.

Rosnący popyt na rynku farmaceutyków związany jest ze zmieniającą się struktura austriackiego społeczeństwa. Odsetek osób starszych stale rośnie, lekarze w Austrii przypisują 65% wszystkich produktów leczniczych pacjentom powyżej 60 roku życia, którzy stanowią ok. jedną czwartą całkowitej populacji. Jedna trzecia całkowitego obrotu przypadła na sprzedaż do szpitali, reszta na apteki publiczne oraz apteki prowadzone przez lekarzy w ramach przychodni. Szybki i łatwy dostęp do leków zapewnia austriackim pacjentom gęsta sieć ok. 1400 aptek, a dostępność leków w każdej aptece w kraju w możliwie najkrótszym czasie gwarantuje wydajny system dystrybucji.

Boehringer Ingelheim fakty i liczby

O firmie

Korzenie firmy Boehringer Ingelheim, światowego potentata na rynku farmaceutycznym i bio-chemicznym, sięgają początku XIX w. kiedy to Christian Friedrich Boehringer wspólnie z Christianem Gotthold Engelmannem otworzyli w Stuttgarcie zakłady chemiczne. W 1885 r. Albert Boehringer, wnuk jednego z założycieli kupił mały zakład chemiczny w Niedel-Ingelheim am Rhein. To właśnie w tym zakładzie przypadkowo dokonano przełomowego odkrycia, jak za pomocą bakterii można produkować kwas mlekowy na masową skalę. Tym samym ruszyła pierwsza produkcja biotechnologiczna. Na początku swojej działalności, firma z Ingelheim była głównie producentem surowców chemicznych wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu m.in. kwasu mlekowego używanego w przemyśle spożywczym oraz  garbników i farbników  niezbędnych w  przemyśle tekstylnym.

Rok 1915 był kolejnym przełomowym w historii  firmy kiedy to wprowadzono na rynek pierwszy lek: Laudanon®- silny środek przeciwbólowy oparty na sześciu alkaloidach opium. W ciągu kolejnych 100 lat Boehringer Ingelheim kontynuował rozwój wprowadzając na rynek nowe i bardzo skuteczne produkty farmaceutyczne koncentrując z czasem swoje wysiłki na badaniach nad środkami do leczenia chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i żołądkowo-jelitowego.

Dziś Boehringer Ingelheim jest jednym z 20 największych globalnych koncernów farmaceutycznych obejmującym 145 firm na 5 kontynentach, zatrudniających 50 tyś. pracowników. Boehringer Ingelheim jest firmą silnie zorientowaną na badania i rozwój oraz produkcję i dystrybucję farmaceutyków. Od lat coraz większe znaczenie w działalności firmy, zgodnie z postępem naukowym i globalnymi trendami, zajmuje rozwój biofarmaceutyki.

Kiedy firma weszła do Austrii?

Znaczenie zagranicznych rynków zbytu dla koncernu chemiczno-farmaceutycznego zostało docenione już niedługo po wojnie. Pierwszą spółkę zależną Boehringer Ingelheim założył w Wiedniu w 1948 r. Wkrótce potem pojawiły się inne w różnych częściach świata.

Jak udało im się osiągnąć sukces na rynku austriackim?

Kulturowa, językowa i geograficzna bliskość Austrii czyni ją naturalnym rynkiem dla niemieckich przedsiębiorstw planujących ekspansję międzynarodową. To jednak nie były jedyne czynniki wpływające na to, że to w Austrii, a w szczególności Wiedniu powstał największy poza Niemcami zakład produkujący biofarmaceutyki (leki biologiczne). Dzięki swojemu położeniu Austria działa jako centrum dystrybucyjno-logistyczne łączące zachód ze wschodem i południem Europy.

Kluczową siłą Austrii jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej są także wykwalifikowani i zmotywowani pracownicy. Planując inwestycje, koncerny takie jak Boehringer Ingelheim, zwracają szczególną uwagę na umiejętności techniczne, dogłębną wiedzę, jak i wysoką wydajność swoich potencjalnych pracowników. Austria znajduje się w czołówce krajów UE pod względem wydajności pracy i to właśnie ponad przeciętny wzrost wydajności produkcji przemysłowej w Austrii w ostatnich latach, rekompensuje firmom rosnące koszty pracy wysoko wykwalifikowanych pracowników.

 

 

W przeciwieństwie do związków chemicznych używanych w tradycyjnych lekach, składniki aktywne w biofarmaceutykach lub lekach biologicznych, wytwarzane są przez żywe organizmy. Wiedeński oddział Boehring Ingelheim już w latach 70-tych był pionierem w dziedzinie biotechnologii, kiedy to w ich laboratoriach opracowano produkcję Interferonu, leku stosowanego w terapii onkologicznej, metodą inżynierii genetycznej. Był to kolejny kamień milowy w rozwoju koncernu i punkt wyjścia do założenia w Wiedniu niezależnego Instytutu Badawczego Patologii Molekularnej (IMP). Oprócz wsparcia finansowego dla IMP, Boehringer Ingelheim zainwestował w duży zakład produkcyjny do fermentacji mikroorganizmów (zaczął działać w 1985r) oraz zarejestrował dwa pierwsze wyprodukowane w nim leki, Berofor® i Imukin®.

Inwestycje Boehringer Ingelheim na badania i rozwój  wzrosły w 2017 r. do 18,1% przychodu ze sprzedaży i utrzymują się na tym poziomie. W tym samym roku koncern ogłosił swoją jak do tej pory największą pojedynczą inwestycję, ponad 700 mln euro na nowy zakład produkcji biotechnologicznej w Wiedniu, w którym  aktywne składniki farmaceutyczne wytwarzane będą na bazie genetycznie zmodyfikowanych komórek. Wiedeń, pomimo dobrych i długich doświadczeń z koncernem BI musiał  konkurować z trzema innymi lokalizacjami o inwestycję. Rząd Austrii, jak i samo miasto Wiedeń, były w stanie przedstawić atrakcyjny pakiet wspierający inwestycję składający się między innymi z ulgi podatkowej na badania i rozwój (tzw. Forschungsprämie), która została zwiększona z 10 do 12 procent. W 2016 roku wartość całkowita sprzedaży wiedeńskiego oddziału koncernu wyniosła 821,5 mln EUR.

Obecnie w Wiedniu produkowanych jest 25 leków biologicznych wytwarzanych za pomocą mikroorganizmów, są to opracowane przez koncern własne preparaty oraz leki onkologiczne, z kolei biologiczna produkcja kontraktowa Boehringer Ingelheim zapewnia ponad 500 mln euro przychodu. Nowy zakład produkcyjny w Wiedniu i towarzyszące mu centrum badawcze, które zostaną oddane do użytku w 2021r. podwoiłby moce produkcyjne tego działu koncernu.

Co pokrótce przyczyniło się do sukcesu Boehringer Ingelheim w Austrii?

 

  • Bliska odległość od Niemiec skąd pochodzi firma.
  • Położenie geograficzne na styku Zachodu i Wschodu Europy.
  • Wysoce wykwalifikowana kadra pracownicza.
  • Ponad przeciętny wzrost wydajności produkcji przemysłowej w ostatnich latach.

Źródło: opracowanie własne ITRO Export Solutions na podstawie stron internetowych

Rozwój ekspansji na rynku austriackim. Zapraszam do kontaktu:

Sebastian Sadowski-Romanov

Sebastian Sadowski-Romanov

Prezes Zarządu ITRO Sp.zo.o.

Prowadzenie działalności handlowej i produkcyjnej związanej z handlem międzynarodowym od 1995 roku.

3 + 9 =

wyświetlono 225 views

[Case study] CCC- rynek austriacki

CCC to polska spółka akcyjna z siedzibą w Polkowicach. Jest to druga co do wielkości sieć obuwnicza w Europie, swoim rozmiarem ustępuje jedynie niemieckiemu Deichmannowi. Założycielem firmy na początku lat dziewięćdziesiątych był Dariusz Miłek, który pozostaje jej głównym udziałowcem z 35% akcji.

[Case study] PESA - rynek włoski

Pesa Bydgoszcz SA to przedsiębiorstwo, produkujące i remontujące pojazdy szynowe. Założone w 1851r., przedsiębiorstwo początkowo zajmowało się jedynie naprawami, jednak z biegiem lat rozwinęło się na tyle by w 2001 r. rozpocząć produkcję własnych maszyn.

Pierwsze pociągi Pesy trafiły do Włoch w 2008-2009 roku. Aż 85 pociągów zostało dostarczonych do Włoch do dnia dzisiejszego. Kursują one na liniach regionalnych w rejonach takich jak Bari, Bolonii, Florencji, Padwie, Mediolanie czy Pizie.