Do 28 maja trwa zbieranie wniosków na dofinansowanie przedsiębiorstw z makroregionu Polski Wschodniej. Środki z Unii Europejskiej przeznaczone są dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które zdecydują się na rozwój poprzez internacjonalizację.
Jest to szczególnie ważne dla polskich firm teraz, w okresie kryzysu spowodowanego spowolnieniem gospodarczym na skutek ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa, ponieważ wiele firm na ten moment nie działa w pełni swoich mocy produkcyjnych i sprzedażowych, a niektóre nie działają wcale. Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji myślenie o eksporcie towarów za granicę nie jest wśród pierwszych potrzeb. Takie przekonanie, na ile wielce prawdziwe, nie jest też do końca słuszne.
To właśnie eksport może być szansą dla wielu firm na nie tylko osiągnięcie sprzedaży do jakich przywykli, ale też na wypracowanie sobie znacznie lepszej pozycji na rynku. Wszystko będzie się zmieniać. Każdy kraj funkcjonuje w takim samym przestoju jak Polska i gospodarka każdego kraju cierpi. Podczas gdy konkurencja zagraniczna boryka się z własnymi problemami, rodzi się szansa dla polskich eksporterów.
„Do wzięcia mamy do 550 tys. na rozwój eksportu na rynki UE oraz do 800 tys. zł, jeżeli wybierzemy również rynki pozaunijne. Poziom dofinansowania to aż 85%, co stanowi znaczną pomoc w rozwoju eksportu. Co ważne, program ten jest skierowany do firm, które chcą zdobyć rynki, lub wejść na te rynki gdzie już sprzedają z nowymi produktami.”
%
Maksymalna intensywność dofinansowania projektu
%
Minimalny wkład własny
%
Skuteczności pozyskania dotacji przez firmę ITRO
Środki z dotacji można przeznaczyć na udział w targach i misjach gospodarczych, pozyskanie certyfikatów niezbędnych na danym rynku, zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w postaci oprogramowania oraz usługi doradcze i marketingowe związane z wchodzeniem na rynki zagraniczne. Jest to więc niezwykle wielka pomoc dla tych firm, które kiedyś rozważały którekolwiek z powyższych działań.
Ci, których jednak martwi podjęcie tak radykalnego kroku na drodze rozwoju w tak niepewnych czasach, uspokoić może fakt, że program POPW 1.2 Internacjonalizacja MŚP to program doradczy. Ryzyko związane z wzięciem dofinansowania jest minimalne.
„Program POPW 1.2 to program doradczy więc ryzyko jest stosunkowo niewielkie. Nie ma w nim wskaźnika wzrostu eksportu, co przy niepewności dzisiejszej gospodarki światowej stanowi spore ryzyko. W wypadku projektu doradczego należy jedynie wykonać wszystkie zaplanowane działania, których celem jest umożliwienie wejścia na rynek zagraniczny, a nie samo wejście.”
Również jeżeli chodzi o tendencje zakupowe Polaków, po tak długim okresie izolacji i zamknięcia galerii i sklepów, zdecydowanie się one zmienią. Już w przyszłym tygodniu zniesione zostaną te najostrzejsze ograniczenia. Ponownie zostaną otwarte galerie i sklepy. Nadal obowiązywał będzie nakaz zakrywania nosa i ust, jednak będzie już można kupić nie tylko produkty pierwszej potrzeby. Skłoni to wygłodniałych klientów do zakupów nie tylko tego co im potrzebne, ale również i tego, co do tej pory było zbędnym luksusem, nawet jeśli będą to zakupy tylko by odreagować stres minionych tygodni.
Tak będzie się działo w Polsce, ale też i w każdym kraju dotkniętym spowolnieniem gospodarczym z powodu koronawirusa.
Dlatego też warto zainteresować się programem POPW 1.2 Internacjonalizacja MŚP. Nabór wniosków trwa jedynie do 28.05, więc pozostał jedynie miesiąc na przygotowanie nowego Modelu Biznesowego Internacjonalizacji, na podstawie którego oceniany będzie cały projekt.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety potencjału eksportowego
Lub poczytaj więcej o konkursie POPW, działanie 1.2
Jeżeli są Państwo zainteresowani aktualnymi zmianami na temat dotacji 1.2 POPW Internacjonalizacja MŚP, prosimy wypełnić krótki formularz:
wyświetlono 81 views