Get in touch tel.: +48 512 022 907
ITRO
Doradztwo eksportowe: dlaczego warto i kogo wybrać?

PrzedsiębiorczePodlasie.pl gościnnie zaprosiło Sebastiana Sadowskiego-Romanova na rozmowę dotyczącą realiów eksportowych...

Doradztwo eksportowe: dlaczego warto i kogo wybrać?

Doradztwo eksportowe: dlaczego warto i kogo wybrać?

PrzedsiębiorczePodlasie.pl gościnnie zaprosiło Sebastiana Sadowskiego-Romanova na rozmowę dotyczącą realiów eksportowych. Jako ekspert w dziedzinie, handlowiec od ponad 10 lat i prezes firmy konsultingowej ITRO, Sadowski-Romanov twierdzi, że w jego opinii każda firma planująca eksport powinna w mniejszym lub większym stopniu korzystać z doradztwa eksportowego.

 

„W moim odczuciu [firma] powinna korzystać z doradcy już na etapie wyboru rynku,” mówi. „W naszej filozofii największy błąd, jaki można popełnić w eksporcie, to źle wybrać rynek. Oczywiście, nie zawsze jest to źle wybrany rynek, ale może się okazać, że jednak nie jest on wybrany optymalnie lub zgodnie ze strategią firmy.”

 

Nie wszystkie firmy oczywiście muszą korzystać z usług konsultingowych. Przymusu nie ma nigdy. Jeśli jednak można skorzystać z pomocy i doświadczenia profesjonalistów, czemu odmawiać sobie tego ułatwienia?

 

„Czasami eksporterom wydaje się, że wiedzą dużo i nic ich nie zaskoczy, i nagle okazuje się, że dzwonią do firmy doradczej, aby zapytać, czy mamy znajome kancelarie prawne, żeby odzyskać należności z nieuregulowanych faktur,” opowiada prezes ITRO.

 

Warto jest zatem zasięgnąć porady od ekspertów w dziedzinie eksportu i wchodzenia na nowe rynki. Wielu przedsiębiorców jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, w czym taka porada może im pomóc. Otóż, Sadowski-Romanov nie daje konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Zamiast tego, zadaje inne:

 

„To zależy, jakie firma ma potrzeby. Na jakim etapie rozwoju eksportu się znajduje. Czy chce rozwinąć sprzedaż na rynku, na którym już jest, czy chce wejść na nowy rynek.”

 

Kluczowym także jest wiedzieć którą firmę doradczą wybrać do współpracy. Jest to czasami ważniejsze, niż samo pytanie CZY zdecydować się na taką usługę. Według prezesa ITRO, najważniejszym czynnikiem jest doświadczenie zespołu z jakim będziemy pracować.

 

„Skoro szukam wiedzy, której sam nie posiadam, to chcę pracować z kimś, kto ją ma,” mówi Sadowski-Romanov.

 

Warto też, jego zdaniem, zwrócić uwagę na cenę oferowaną przez firmę doradczą. Jeśli jest ona nieproporcjonalnie niska co do wielkości i szczegółowości usługi, jej jakość może nie być tym, na czym nam zależy decydując się na nią.

Podjęcie decyzji o tym czy i jaką firmę wybrać na partnera w planowaniu eksportu towarów za granicę nie jest rzeczą łatwą. Więcej o doradztwie eksportowym możesz przeczytać na przedsiebiorczepodlasie.pl

wyświetlono 83

Share This:

Related articlesNewsletter Signup

ITRO SP. Z O.O. | ITRO CO., LTD.

Export Solutions since 1995

Aleje Jerozolimskie 81 / Central Tower 26.01, 02-001 Warszawa

+48 22 188 17 17

info@itro.pl

KRS: 000-038-71-48 NIP: 7831672763 REG: 301751271

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z aktualnościami