Internacjonalizacja woj. dolnośląskiego
Regionalny Program Operacyjny Województwo Dolnośląskie
Działanie 1.4 „Internacjonalizacja przedsiębiorstw”
Poddziałanie 1.4.1 „Internacjonalizacja przedsiębiorstw – konkurs horyzontalny”
Schemat 1.4 A Tworzenie nowych modeli biznesowych MŚP
Kto może otrzymać dofinansowanie ?
Dofinansowanie mogą otrzymać projekty takie jak:
1.Długoterminowe (kompleksowe) strategie biznesowe takie jak np.:
- Stworzenie lub rozwój strategii działań międzynarodowych (np. dobór optymalnych sposobów komunikacji w danym kraju zagranicznym; dobór odpowiednich sposobów promocji w danym kraju zagranicznym);
- Dostosowanie produktu/usługi do wymogów zagranicznych rynków (w tym pomoc prawna, pomoc zagranicznych i krajowych doradców, specjalistów, grafików, agencji reklamowych);
- Otwieranie nowych kanałów biznesowych, rozbudowa łańcucha dostaw, dywersyfikacja geograficzna i sektorowa;
- Działania w zakresie nawiązania kontaktów gospodarczych oraz tworzenia lub wzmacniania powiązań sieciowych i kooperacyjnych pomiędzy przedsiębiorstwami;
2. Tworzenie Planów rozwoju eksportu – krótkoterminowych – okres wdrożenia Planu rozwoju eksportu nie może przekroczyć 24 miesięcy.
Preferencje otrzymają projekty:
- realizowane w partnerstwie;
- realizowane w ramach inteligentnych specjalizacji regionu (branża chemiczna i farmaceutyczna, mobilność przestrzenna, żywność wysokiej jakości, surowce naturalne i wtórne, produkcja maszyn i urządzeń, obróbka materiałów, technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT)).
Zgodnie z załącznikiem do Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2011-2020 Ramy Strategiczne na rzecz inteligentnych specjalizacji Dolnego Śląska, do obszarów inteligentnych specjalizacji Dolnego Śląsk należą:
- branża chemiczna i farmaceutyczna;
- mobilność przestrzenna
- żywność wysokiej jakości
- surowce naturalne i wtórne
- produkcja maszyn i urządzeń, obróbka materiałów
- technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT)
W projektach realizowanych w ramach partnerstwa charakter współpracy powinien być powiązany z planowaniem współpracy dot. internacjonalizacji. Obowiązki związane z utworzeniem partnerstwa (m.in. zasady wyboru partnera, zakres porozumienia lub umowy o partnerstwie) reguluje art. 33 ustawy wdrożeniowej.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Poddziałanie 1.4.1.A Tworzenie nowych modeli biznesowych MŚP przewiduje wsparcie dla beneficjentów, którzy prowadzą działalność gospodarczą w granicach administracyjnych województwa dolnośląskiego.
O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się następujące typy beneficjentów:
- MŚP
- LGD (Lokalne Grupy Działania)
Minimalna i maksymalna wartość projektu:
- Maksymalna wartość projektu dla Schematu 1.4 A pkt a) – stworzenie długoterminowych (kompleksowych) strategii biznesowych, mających na celu pełne wykorzystanie i maksymalizację aktywów przedsiębiorstwa w celu zwiększenia rentowności i uzyskania długoterminowej przewagi konkurencyjnej danego przedsiębiorstwa – wynosi 50 000 PLN na przedsiębiorcę
- Maksymalna wartość projektu dla Schematu 1.4 A pkt b) – tworzenie Planów rozwoju eksportu (krótkoterminowych) przy wykorzystaniu możliwych do wyboru działań proeksportowych, okres wdrożenia Planu rozwoju eksportu nie może przekroczyć 24 miesięcy – wynosi 20 000 PLN na przedsiębiorcę.
Minimalna wartość projektu dla Schematu 1.4 A pkt a) – 10 000 PLN na przedsiębiorcę.
Minimalna wartość projektu dla Schematu 1.4 A pkt b) – 10 000 PLN na przedsiębiorcę.
Maksymalna intensywność wsparcia:
Maksymalne dofinansowanie dla projektu – 85% wydatków kwalifikowalnych (pomoc de minimis)
Schemat 1.4 B „Zwiększenie międzynarodowej ekspansji MŚP poprzez wdrożenie nowych modeli biznesowych oraz zwiększenia ekspansji na rynki zewnętrzne”
W ramach konkursu dofinansowanie mogą otrzymać projekty:
- wdrażające długoterminowe (kompleksowe) strategie biznesowe,
- wdrażające nowoczesne metody zarządzania, prowadzące do zmian organizacyjno-procesowych przedsiębiorstw, np.:
- otwieranie nowych kanałów biznesowych (w tym handel elektroniczny),
- dostosowanie produkcji do wymagań rynku zagranicznego,
- tworzenie działów obsługi eksportu, certyfikacji, logistyka.
Wnioskodawca musi posiadać aktualną długoterminową (kompleksową) „strategię biznesową przedsiębiorstwa” lub dokument równoważny, sporządzony w wyniku usługi doradczej/lub samodzielnie przez przedsiębiorcę. Zakres merytoryczny działań planowanych do realizacji w ramach projektu musi być zbieżny z zakresem działań wskazanych do realizacji w powyższym planie, w związku z powyższym nie ma możliwości realizacji jedynie Podschematu 1.4 Bb.
Plan nie może być starszy niż 4 lata, czas liczony od momentu odebrania protokołem/napisania planu przez przedsiębiorstwo.
W przypadku projektów partnerskich sprawdzane będzie posiadanie w/w dokument/ów przez wszystkich partnerów projektu.
W ramach powyższego schematu preferencje uzyskają projekty:
- realizowane w partnerstwie;
- realizowane w ramach inteligentnych specjalizacji regionu.
Wszystkie projekty składane w ramach konkursu objęte będą pomocą de minimis, a wsparcie udzielone zostanie na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 19 marca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2015 r. poz. 488) lub pomocą publiczną, a wsparcie udzielone zostanie na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 września 2015 r. w sprawie regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach celu tematycznego 3 w zakresie wzmacniania konkurencyjności mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2015 r., poz. 1377).
O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się:
- MŚP
- LGD ( Lokalne Grupy Działania);
Środki przeznaczone na dofinansowanie projektów:
Kwota przeznaczona na dofinansowanie w PLN wynosi 23 579 950 zł.
Zasady finansowania projektu:
Minimalna całkowita wartość projektu wynosi 10.000 PLN;
Maksymalna całkowita wartość projektu wynosi 200.000 PLN – w przypadku jednego przedsiębiorstwa (kwota może być większa w przypadku partnerstw tzn. 200 tys. dla każdego z partnerów).
W przypadku przedsiębiorców (rozumianych zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej), niekwalifikowalne są wydatki poniesione przez Wnioskodawców nie posiadających co najmniej zakładu lub oddziału w granicach administracyjnych województwa dolnośląskiego przynajmniej od momentu wypłaty pomocy do zakończenia okresu trwałości projektu.
Poziom dofinansowania projektów
1) Pomoc de minimis:
W przypadku udzielenia dofinansowania na podstawie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 19 marca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020: Intensywność wsparcia wynosi do 85% wydatków kwalifikujących się objęciem wsparcia
2) Pomoc publiczna:
W przypadku udzielenia dofinansowania na podstawie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 września 2015r. w sprawie regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach celu tematycznego 3 w zakresie wzmacniania konkurencyjności mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020: Intensywność wsparcia dla poszczególnych beneficjentów wynosi:
- dla mikro i małych przedsiębiorców- do 45% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem,
- dla średnich przedsiębiorców – do 35 % wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
Beneficjent pomocy musi wnieść wkład finansowy w wysokości co najmniej 25 % kosztów kwalifikowalnych, pochodzący ze środków własnych lub zewnętrznych źródeł finansowania, w postaci wolnej od wszelkiego publicznego wsparcia finansowego