Niezwykle istotne jest, aby przed podpisaniem umowy z importerem upewnić się, że potencjalny nabywca jest godzien zaufania. Warunkiem koniecznym jest zebranie o nim jak największej ilości informacji i opinii.
Aby mimo sprawdzenia wiarygodności importera uniknąć podstawowych błędów podczas podpisywania kontraktów eksportowych, warto zastosować proste i skuteczne narzędzie, jakim jest lista kontrolna (checklist) składająca się z kilkudziesięciu pytań, na które powinniśmy odpowiedzieć, zanim podpiszemy finalną umowę.
Lista kontrolna
sprawdzająca poprawność kontraktu eksportowego.
Eksporter powinien uzupełnić przykładową listę kontrolną o własne, specyficzne pytania (zależnie od złożoności i specyfiki umowy), aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko przyjęcia niekorzystnych dla siebie zapisów. Pełną listę warto przekazać do sprawdzenia przez pracowników działów (technicznego, transportu, logistyki, finansowo-księgowego, prawnego itd.) lub osób, które będą włączone w realizację kontraktu, aby wyeliminować niekorzystne zapisy. Może to wydłużyć sfinalizowanie umowy, jednak warto zastosować proponowaną procedurę. Tempo prac związanych z weryfikacją kontraktu należy dostosować do oczekiwań kontrahenta zagranicznego, pamiętając o odmiennościach kulturowych w biznesie.
Lista kontrolna sprawdzająca poprawność kontraktu eksportowego
Przebieg transakcji międzynarodowej
Transakcja eksportowa, znana również jako transakcja międzynarodowa, to coś z czym prędzej czy później będzie musiał się spotkać każdy eksporter. Nie trzeba się jednak jej obawiać. Poniżej ukazujemy najważniejsze etapy z nią związane i dokumenty w nich wymagane, by ułatwić drogę do sukcesu wszystkim eksporterom.
Szukasz nowych klientów na rynkach zagranicznych?
Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.
Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!
wyświetlono 412 views
Kierunek Japonia
Japonia to kraj niezwykły, łączący głębokie tradycje z zaawansowaną technologią, co czyni go ekscytującym miejscem dla przedsiębiorców i uczestników międzynarodowych imprez targowych. Jako miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością, rynek japoński otwiera...
Węgry: misja handlowa
W lutym 2018 roku firma ITRO zorganizowała klientowi związanemu z branżą spożywczą uczestnictwo w jednych z największych targów gastronomii i HoReCa, Sirha 2018, odbywających się w węgierskiej stolicy, Budapeszcie. Jak przebiegała realizacja tego projektu?
Sebastian Sadowski-Romanov w gronie akcjonariuszy ICTTM
Sebastian Sadowski-Romanov CEO ITRO Sp. z o.o. Akcjonariusz The International Centre for Trade Transparency and Monitoring (ICTTM) Sebastian Sadowski-Romanov udziałowcem ICCTM Miło nam poinformować, że Sebastian Sadowski-Romanov, prezes ITRO Export Solutions, dołączył...