Zaznacz stronę

Dobra koniunktura to czas by zacząć eksport

Home | Aktualności | Polska Wschodnia | Dobra koniunktura to czas by zacząć eksport

„Pomimo wsparcia ze strony struktur państwowych, możliwości finansowania rozwoju eksportu z pieniędzy europejskich i pozytywnej koniunktury na wewnętrznym rynku podlascy przedsiębiorcy nie wykorzystują w pełni możliwości rozwoju swoich przedsiębiorstw w kierunku internacjonalizacji.”

– ocenia Sebastian Sadowski-Romanov, prezes firmy konsultingowej ITRO.

Opublikowana w końcu 2017 roku Strategia promocji gospodarczej województwa podlaskiego stwierdza fakt, iż województwo Podlaskie zajmuje 15-te miejsce na 16 województw odnośnie wielkości eksportu oraz atrakcyjności inwestycyjnej dla podmiotów zagranicznych, przypomina prezes ITRO. – Oczywiście wśród firm regionu mamy takie przykłady przedsiębiorstw, które produkują głównie na eksport, jak AC, Pronar, SaMasz, Danwood czy Mlekovita. Ale przecież eksport jest szansą dla wielu małych i średnich firm na dynamiczny rozwój, dywersyfikację klientów i optymalizację marży.

 

Czytaj więcej

 

POPW 1.2 Internacjonalizacja MŚP dla Polski Wschodniej

Przedsiębiorcy mogą uzyskać do 800 tys. złotych wsparcia z pomocy de minims na rozwój działań eksportowych. Poziom dofinansowani to aż 85 proc. niezależnie od wielkości zatrudnienia, jeżeli nie przekracza ono 250 osób. Pieniądze te można wykorzystać na opracowanie Modelu Biznesowego Internacjonalizacji, którego zazwyczaj brakuje firmom rozpoczynającym eksport. Jest to praktyczny, zaplanowany krok po kroku projekt działań i finansowania instrumentów potrzebnych do wejścia na nowy rynek.

 

Więcej informacji >

 

Zdaniem Sadowskiego-Romanova przedsiębiorca, który teraz zdecyduje się na skorzystanie z dofinansowania na rozwój eksportu, powinien się przede wszystkim pospieszyć.

„W 2019 roku mamy przewidziane nabory do końca września, a z naszego doświadczenia wynika, że przygotowanie Modelu Biznesowego Internacjonalizacji to proces, który zajmuje od 3 do 6 tygodni. Wierzę, że jeszcze w tym roku uda się znacząco podnieść odsetek firm, które uzyskają dofinansowanie na rozwój działalności eksportowej, bo to dzięki niej budujemy wartość dodaną naszej gospodarki i nikogo nie trzeba do tego przekonywać.”

– stwierdził Sebastian Sadowski-Romanov.

POPW 1.2 Internacjonalizacja MŚP dla Polski Wschodniej

28 lutego 2019 r. rozpoczyna się kolejna runda naboru wniosków w konkursie „Internacjonalizacja MŚP”

 

Zapraszamy do kontaktu >