Przekrój azerbejdżańskiego rynku stali
Republika Azerbejdżanu to liczący około dziesięciu milionów mieszkańców największy kraj Kaukazu Południowego. Ekonomia jest ściśle związana z produkcją ropy i gazu, która stanowi aż 41% PKB i ponad 90% eksportu. Wahania cen tych surowców w bezpośredni sposób oddziałują na gospodarkę Azerbejdżanu.
Do końca lat dziewięćdziesiątych większość przedsięwzięć w sektorze naftowo-gazowym miała formę spółek zawieranych przez zagraniczne koncerny z państwowym monopolistą, koncernem SOCAR. Sytuacja ta zmieniła się w roku 2000, kiedy władze Azerbejdżanu zdecydowały o zniesieniu spółek typu joint-venture w sektorze naftowo-gazowym i zastąpieniu ich umowami o rozdziale produkcji tzw. PSA (Production Sharing Agreements), uznanymi za korzystniejsze zarówno dla inwestorów zagranicznych, jak i dla państwa.
Klimat biznesowy cierpi z powodu rozbudowanej nieformalnej gospodarki, powszechnej korupcji oraz spółek holdingowych. W ostatnich latach można jednak zaobserwować coraz większą dynamikę w rozwoju branż pozanaftowych oraz wprowadzenie nowej polityki rozwoju, która obejmuje działania rządu, takie jak państwowe programy inwestycyjne oraz tworzenie dogodnych warunków dla inwestorów.
O firmie
Wilhelm Geldbach GmbH, jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych niemieckich przedsiębiorstw przemysłowych i producentów materiałów stalowych. Firma została założona w 1903 roku przez specjalistę ds. materiałów stalowych, Wilhelma Geldbacha. Pierwsza w firmie fabryka produkowała materiały stalowe wykorzystywane do produkcji rur, kolanek, złączek itp., które miały zastosowanie w przemyśle. Wraz z wprowadzaniem licznych innowacji technologicznych i wynalazków, gama produktów wytwarzanych przez firmę się rozszerzyła. Obecnie, dzięki wysokiej jakości produktów oraz działalności biznesowej, „Wilhelm Geldbach GmbH” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów materiałów stalowych na potrzeby przemysłu na świecie.
Firma, która ma obecnie 117-letnią historię, od czwartego pokolenia zarządzana jest przez rodzinę Geldbach. Poszczególni członkowie rodziny znani są ze swoich prac naukowych i wynalazków w dziedzinie materiałów stalowych. „Wilhelm Geldbach GmbH” zaopatruje w materiały stalowe najbardziej znane na świecie firmy z branży naftowej i gazowej oraz chemicznej takie jak Saudi Aramco, Exxon Mobile, czy Total.
Kiedy firma weszła do Azerbejdżanu?
Na rynek azerbejdżański firma weszła w roku 2020, jednocześnie jako następny krok planując ekspansję do innych republik tureckich. W tym samym wywiadzie zostały przedstawione plany firmy dotyczące Azerbejdżanu:
Azerbejdżan jest krajem naftowym od czasów starożytnych, gdzie duże projekty naftowe są realizowane z największymi firmami na świecie. SOCAR, spółka Skarbu Państwa, realizuje również duże projekty w kraju. Naszym celem jest branie udziału w tych projektach w przyszłości, w razie potrzeby stworzenie dużego magazynu regionalnego w Azerbejdżanie i jeśli wszystko pójdzie dobrze, zamierzamy rozpocząć produkcję właśnie tutaj.
Jak udało im się osiągnąć sukces na rynku azerbejdżańskim?
Firma Wilhelm Geldbach GmbH mimo nieprzyjaznego klimatu biznesowego, który cierpi z powodu rozbudowanej nieformalnej gospodarki, powszechnej korupcji oraz spółek holdingowych skutecznie weszła na rynek azerbejdżański. Niemieckie przedsiębiorstwo osiągnęło to dzięki kilku ważnym atutom, o których w wywiadzie mówił przedstawiciel firmu – Erkan Aksu. Pierwszą z nich jest wysoka jakość oraz standardy: „O jakości i standardach produktów Geldbach Group nie trzeba mówić. Każda firma działająca w tej dziedzinie jest świadoma jakości Geldbach. Nasze standardy, nasza prestiżowa nazwa to marka i jesteśmy w tej dziedzinie marką światową.”
Wilhelm Geldbach GmbH od wielu lat prowadził swoją ekspansję na całym świecie. W wywiadzie dla Azerbaijan State News Agency przedstawiciel Geldbach Group, Erkan Aksu tak określił zasięgi firmy:
„Szczerze mówiąc, wszystkie kraje używają naszych produktów. Pracujemy od Indii i Chin po Afrykę i Egipt (mamy duży magazyn w Egipcie), w Bangkoku, Tajlandii i Australii, z wyjątkiem Iranu ze względu na embargo. W Europie pracujemy oczywiście w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Włoszech, Polsce, Turcji, słowem prawie we wszystkich krajach UE”.
Drugą cechą są innowacyjne rozwiązania technologiczne, które zwiększają atrakcyjność oferty Wilhelm Geldbach GmbH oraz dają przewagę nad konkurencją:
„Pozwól, że wyjaśnię Ci znaczenie naszej pracy i produktów. Wyobraź sobie rury o długości kilometrów – niezależnie od gazu, ropy itp. – w Azerbejdżanie też są takie rury, zawierają ogromną ilość ciśnienia. Powiedzmy, że w którymś miejscu tej rury doszło do urazu, rura eksplodowała i tak dalej. W tradycyjny sposób rura zostałaby całkowicie wymieniona, jednak produkowane przez nas połączenia pośrednie pozwalają na wymianę nie całej rury, a jedynie jej uszkodzonej części. Dzięki temu zarówno koszt naprawy, jak i czas poświęcony na usunięcie szkody są redukowane stukrotnie. Oznacza to, że mamy możliwość rozwiązania problemu na miejscu.”
Kolejną cechą jest niezawodność w realizowaniu zamówień oraz dostaw. Wilhelm Geldbach GmbH jako firma o wieloletnim globalnym działaniu ma bardzo rozbudowaną sieć fabryk oraz magazynów:
„Pracujemy w oparciu o niemiecką dyscyplinę zarówno w produkcji jak i dostawie produktów. To nie jest przypadkowe słowo. W naszej pracy bardzo ważny jest czas w obszarach, w których wykorzystywane są tworzone przez nas produkty. Pracujemy z produktami, od których czasami zależy los i harmonogram całego projektu. W związku z tym mamy szerokie możliwości dostarczania naszych produktów na czas. Podałem panu przykład wypadku w rurociągu naftowym. W takich przypadkach możemy w razie potrzeby szybko dostarczyć nasze produkty do kraju, nawet samolotem. Ze względu na to, że nasza fabryka należy tylko do nas, zawsze mamy gotowe produkty w magazynach. Posiadamy około 30 dużych magazynów na całym świecie. Należą do nich Dubaj, Brazylia, Niemcy, Chiny, Singapur i inne kraje. Nie ma więc na świecie takiego miejsca, w którym nie byłoby możliwe szybkie dostarczenie naszych produktów. Na przykład najbliższy magazyn dla Azerbejdżanu to Dubaj, gdzie możemy dostarczyć produkty w ciągu kilku godzin.”
Co pokrótce przyczyniło się do sukcesu Wilhelm Geldbach w Azerbejdżanie?
- Wybór rynku był nieprzypadkowy. Azerbejdżan jako kraj, którego 90% eksportu stanowi produkcja ropy i gazu, był idealnym kandydatem do skorzystania z produktów jakie oferuje Wilhelm Geldbach GmbH.
- Moment wejścia na rynek był przemyślany oraz wykorzystywał zmiany w polityce handlowej Azerbejdżanu, które przyciągneły zagranicznym inwestorów.
- Wilhelm Geldbach GmbH jako firma z wieloletnim doświadczeniem była świadoma swojej jakości oraz przewag technologicznych nad konkurencją, co umożliwiło jej pewne wejście na nowy rynek.
- Wieloletnia ekspansja umożliwiła stworzenie rozbudowanej sieci fabryk, magazynów i dostaw z zasięgami na całym świecie co zwiększa atrakcyjność oferty firmy.
Rozwój ekspansji na rynku azerbejdżańskim. Zapraszam do kontaktu:
Sebastian Sadowski-Romanov
Prezes Zarządu ITRO Sp.zo.o.
Prowadzenie działalności handlowej i produkcyjnej związanej z handlem międzynarodowym od 1995 roku.
wyświetlono 196 views
[Case study] Milavitsa - rynek ukraiński
Milavitsa to jedna z największych firm w WNP zajmująca się produkcją i sprzedażą bielizny damskiej, a jej główna siedziba znajduje się w Mińsku na Białorusi. Nazwa firmy pochodzi od słowa „Milavitsa”, którym starożytni Słowianie nazywali planetę Wenus oraz patronującą jej boginię uważaną za symbol miłości i kobiecego piękna.
Pod marką Milavitsa produkowane są: bielizna damska, stroje kąpielowe i wyroby z dzianiny. Sklepy firmowe są otwarte w 25 krajach świata: ponad 300 sklepów w Rosji, 80 na Ukrainie, ponad 120 w innych krajach WNP i Unii Europejskiej. Łącznie na świecie otwartych jest ponad 640 sklepów i markowych działów Milavitsa.
[Case study] Otis - rynek rosyjski
Otis Elevator Company to przedsiębiorstwo branży przemysłowej produkujące windy oraz schody i chodniki ruchome. Siedziba spółki mieści się w Farmington w stanie Connecticut (USA).
Przedsiębiorstwo zostało założone przez Elishę Otisa w 1853 roku. Od 1976 do kwietnia 2020 roku było częścią United Technologies Corporation (UTC). Obecnie jest to jeden z największych producentów wind i schodów ruchomych na świecie, zatrudniający ok. 69 000 pracowników. Według danych spółki na świecie działa ok. 2,5 mln urządzeń Otis.