Zaznacz stronę

Handel z Ukrainą i Rosją w obliczu konfliktu

Home | Aktualności | Wystąpienie | Handel z Ukrainą i Rosją w obliczu konfliktu

Sebastian

Sadowski-Romanov

Ekspert ds. handlu ze Wschodem

W rozmowie z Pulsem Biznesu wypowiada się na temat trwającego konfliktu na Ukrainie.

Handel z Ukrainą i Rosją w obliczu konfliktu

Konflikt zbrojny na Ukrainie spędza sen z powiek nie tylko Ukraińcom, ale i wielu innym osobom, które śledzą jego przebieg w telewizji, radiu czy Internecie. Media społecznościowe od wielu dni wypełnione są tylko nowymi doniesieniami i konsekwencjami rosyjskiej agresji, jakie niewątpliwie dotkną wszystkich powiązanych z Ukrainą lub Rosją.

W tak niespokojnym czasie, niezwykle ważny jest duch jedności i wsparcie okazywane uchodźcom oraz broniącym ojczyzny Ukraińcom. Polskie sklepy wycofują rosyjskie produkty z półek w solidarności z Ukrainą, a dodatkowo oferują ukraińskim pracownikom i ich rodzinom pomoc bezpośrednią. Na przykład, Biedronka przyznaje swoim ukraińskim pracownikom bezzwrotne zapomogi w wysokości 1000 zł, Lidl uruchomił infolinię ze wsparciem prawnym i psychologicznym, a Żabka finansuje mieszkania dla rodzin ściąganych z Ukrainy. Wiele firm nawiązuje także współpracę z Caritas Polska lub samemu organizuje zbiórki żywności oraz najbardziej potrzebnych materiałów, t.j. produktów higieny, ubrań czy nawet kocy, kołder i ręczników.

Taka doraźna pomoc jest nieoceniona w obliczu tragedii jaka spotkała wiele ukraińskich rodzin. Niestety, konflikt pomiędzy Rosją i Ukrainą uderzył nie tylko w obywateli tych dwóch państw. Jak donosi money.pl, panika udziela się także rynkom finansowym. Dnia 24.02.2022 doszło do tąpnięcia nie tylko na rosyjskiej giełdzie, ale też w Warszawie i innych finansowych stolicach Europy. Błyskawicznie wzrosły ceny ropy naftowej. Blisko 10-procentowy skok skutkuje tym, że baryłka surowca pierwszy raz od 2014 roku kosztuje ponad 100 dolarów. A to jedynie wstępne konsekwencje trwającego konfliktu.

Rodzime przedsiębiorstwa działające w Ukrainie już wstrzymują produkcję lub gorączkowo zastanawiają się, co dalej. Podobnie z tymi, które prowadzą działalność w Rosji i Białorusi. W obliczu sankcji gospodarczych, eksporterzy wysyłający towary do Rosji i na Ukrainę również zastanawiają się gdzie przekierować sprzedaż.

Polscy przedsiębiorcy handlujący z krajami objętymi konfliktem będą zmuszeni poszukać innych rynków zbytu. Gdzie warto przekierować sprzedaż?

Sebastian Sadowski-Romanov wypowiada się o obecnej sytuacji: „Rosja i Ukraina to duże rynki. Jedna gospodarka traci z powodu wojny, a druga z powodu sankcji, a to musi odbić się na światowych rynkach.”

„Już dziś można przewidywać, że wzrosną na rynku międzynarodowym ceny pszenicy i innych zbóż. Rosja — oprócz eksportu ropy i gazu — jest także znaczącym dostawcą stali wykorzystywanej w wielu gałęziach przemysłu,” mówi Sebastian Sadowski-Romanov.

Dywersyfikacja przychodów odpowiedzią na problemy przedsiębiorców

Lockdowny w okresie pandemii oraz obecna agresja Rosji na Ukrainę i konsekwencje tych działań spowodowały radykalne dla niektórych przedsiębiorstw ograniczenia w handlu. Znalezienie nowych rynków zbytu i nowych rynków zakupowych obecnie utrudniają zaburzone łańcuchy dostaw. Z drugiej strony jednak, są one szansą dla przedsiębiorstw zagranicznych na wejście z produktem na rynki o ugruntowanych od lat łańcuchach dostaw.

Pomocą w zakresie rozwoju eksportu na nowych rynkach dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw może być Program Operacyjny Polska Wschodnia, działanie 1.2 Internacjonalizacja MŚP, który wspiera polskie firmy w zdobywaniu doświadczenia eksportowego.

POPW 1.2 to program doradczy – nie wymaga wskaźników rezultatu w postaci wykazania wzrostu eksportu – co przy niestabilnej sytuacji gospodarczej na świecie jest niezwykle istotne. Większość działań przewidzianych w harmonogramie prac polega na przygotowaniu firmy do wejścia na rynki zagraniczne. POPW 1.2 jest zatem idealnym rozwiązaniem dla firm chcących zbadać nowe rynki i swoje możliwości eksportowe bez pokrywania wszystkich kosztów tak wielkiego przedsięwzięcia z własnej kieszeni.

Dlaczego wybrać właśnie POPW 1.2?

 

Dla kogo?

  • mikro, małe i średnie firmy
  • z regionu Polski Wschodniej
  • do 250 pracowników
  • posiada przynajmniej 1 produkt/usługę
  • wolna pomoc de minimis
  • wysokość EBITDA

Po co?

  • badania rynków i konkurencji
  • pozyskanie nowych klientów
  • opracowanie strategii marketingowej
  • 85% kosztów pokryte z UE
  • wsparcie w rozwoju eksportu
  • brak wskaźników eksportowych

Na co?

  • zakup środków trwałych
  • opracowanie materiałów marketingowych
  • pozyskanie klientów
  • opracowanie wzorów umów
  • certyfikacja
  • udział w targach zagranicznych

Więcej publikacji

Sebastian Sadowski-Romanov, ekspert ds. handlu ze Wschodem, wypowiada się na temat konfliktu na Ukrainie

7.03.2022

Wiadomości Handlowe

Firmy spożywcze mogą odczuć podwyższoną koniunkturę z powodu sankcji na produkty z Rosji

02.03.2022

Puls Biznesu

24.02.2022

Wiadomości Handlowe

Konflikt zbrojny na Ukrainie uderzy w europejski rynek żywności i nie tylko

Szukasz nowych klientów na rynkach zagranicznych?

Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą.

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!