Rozpoczyna się nowy nabór na dofinansowania dla przedsiębiorstw z Polski Wschodniej!
Niezwykle wielka szansa na rozwój dla przedsiębiorstw z Polski Wschodniej pojawi się już 7.04.2020r., kiedy to rozpocznie się nabór na konkurs o dofinansowanie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości właśnie ogłosiła nabór na kolejną edycję Programu Operacyjnego Polska Wschodnia Działanie 1.2 Internacjonalizacja MŚP.
Program Operacyjny Polska Wschodnia, w perspektywie 2014-2020, ma na celu zwiększenie międzynarodowej aktywności polskich przedsiębiorstw i wzrost wymiany handlowej z zagranicą poprzez opracowywanie i wdrażanie nowych modeli biznesowych to jedno z głównych założeń programu POPW.
Jakiej wysokości dofinansowanie można otrzymać?
Maksymalna kwota wsparcia w programie POPW 1.2 Internacjonalizacja MŚP to:
- do 50% wartości kosztów kwalifikowalnych w przypadku dofinansowania w formie pomocy publicznej,
- lub 85% wartości kosztów kwalifikowalnych w przypadku pomocy de minimis.
%
Maksymalna intensywność dofinansowania projektu
%
Minimalny wkład własny
%
Skuteczności pozyskania dotacji przez firmę ITRO
Maksymalne dofinansowanie wynosi 800 000 zł.
Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów wynosi 50 mln zł.
Na co można przeznaczyć pieniądze z konkursu?
Uzyskane w konkursie środki można przeznaczyć na rozwój firmy w zakresie działań związanych z opracowaniem i przygotowaniem do wdrożenia nowego modelu biznesowego w MŚP, mającym na celu internacjonalizację działalności przedsiębiorstwa. Jest to więc pomoc, która obejmuje wydatki takie jak:
- wyjazd na targi, wystawy czy misje gospodarcze,
- zakup sprzętu czy oprogramowania dla unowocześnienia firmy,
- doradztwo eksportowe,
- koszty materiałów promocyjnych,
- szkolenia,
- tłumaczenia materiałów,
- testy produktów,
- oraz inne, kluczowe w procesie internacjonalizacji koszta.
Nabór na obecną edycję konkursu już w kwietniu, ale…
…warto pomyśleć o przyszłości swojej firmy już dziś.
Ze względu na pracochłonność przy opracowaniu wniosków już dziś należy rozpocząć:
• proces budowy Modelu Biznesowego Internacjonalizacji – to jest niezbędny dokument dla firm ubiegających się o dotację w ramach działania 1.2 Internacjonalizacja MŚP POPW;
• dobór odpowiednich targów międzynarodowych;
• opracowanie harmonogramu działań do realizacji na 24 mies. do przodu.
Z pomocy unijnej do tej pory skorzystały już dziesiątki przedsiębiorstw z Polski Wschodniej. Wśród nich znajdują się takie przedsiębiorstwa jak: Jazon, BioJuice, Arka-Druk, Cozydots czy Infinity Group. Poza tymi, które w roku 2018 otrzymały dofinansowanie, podlaskich przedsiębiorstw, które ubiegają się o środki z funduszy unijnych jest znacznie więcej, choć wciąż zbyt mało.
Nadchodzi więc szansa dla kolejnych firm.
By ubiegać się o dofinansowanie, naprawdę wystarczy niewiele. Jeśli firma sklasyfikowana jest jako mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo, prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski Wschodniej potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru, posiada w ofercie co najmniej jeden produkt (wyrób lub usługę) oraz jest zainteresowana wejściem z posiadanym produktem na nowe rynki zagraniczne, konkurs POPW 1.2 Internalizacja MŚP jest idealną okazją do rozwoju i podbijania świata krok po kroku.
Firmy zainteresowane złożeniem wniosku powinny zapoznać się z dokumentacją niezbędną do przystąpienia do konkursu już dziś (dostępne na stronie internetowej PARP).
Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz zdecydować się na podjęcie nowego wyzwania jakim jest eksport, ale czujesz, że potrzebujesz w tym wsparcia – zapraszamy do kontaktu!
Informacji na temat konkursu udziela Urszula Bienasz z firmy ITRO, mailowo pod adresem bienasz@itro.pl oraz telefonicznie +48 22 188 17 17. Zainteresowanych zachęcamy również do wypełnienia formularza poniżej.