Zaznacz stronę

Perspektywy eksportu polskiego mięsa 2020

Home | Aktualności | Wystąpienie | Perspektywy eksportu polskiego mięsa 2020

Sebastian Sadowski-Romanov na dniach udzielił wywiadu portalowi Wiadomości Handlowe.PL odnośnie zmieniającej się sytuacji eksportowej Polski na międzynarodowym rynku mięsnym. Według niego, polski handel stoi u progu wielkich zmian, które nastąpią już niebawem.

Statystyki eksportu mięsa na rok 2018 plasowały się następująco:

wykres: top 10 eksporterów wieprzowiny w 2018 roku

Wieprzowina nie jest sztandarem polskiego eksportu mięsa. Jesteśmy jednym z wielu eksporterów na rynku, którego liderami są Stany Zjednoczone i Niemcy. Nasza sytuacja nie będzie się jednak poprawiać.

Większość naszych odbiorców pochodzi z UE, a otworzono się na wyroby z Ukrainy. Rosja w szybkim tempie buduje swój potencjał wytwórczy. Staje się samowystarczalna i ma ambicje eksportowe. Natomiast z USA i Brazylią nie wygramy z powodów logistycznych oraz możliwości negocjacyjnych,” tak do sytuacji polskiej wieprzowiny odnosi się Sadowski-Romanov.

wykres: top 11 eksporterów drobiu w 2018 roku

Polska, na tle pozostałych eksporterów drobiu, plasuje się niezwykle wysoko: aż na 3 miejscu! Przed nami są jedynie Brazylia i Stany Zjednoczone. Chiny natomiast znajdują się poza top 10 – na 11 miejscu. Wydawałoby się, że to właśnie w drobiu tkwi potencjał dla polskich eksporterów. Ale czy aby na pewno?  

Przy Brexicie Polska straci swoją pozycję wynikającą z bycia członkiem Unii Europejskiej – nie będziemy już dłużej zwolnieni z ceł. Spowoduje to konieczność podniesienia cen, a zatem spadek konkurencyjności naszych produktów wobec największych światowych producentów drobiu, takich jak Brazylia czy USA,” mówi prezes firmy ITRO. „Wielka Brytania jest drugim co do wielkości odbiorcą polskiego drobiu, więc Brexit może mieć realny wpływ na branżę. Do tego dochodzi otwarcie UE na wyroby z Ukrainy, które są tańsze niż polskie.

wykres: top 10 eksporterów wołowiny w 2018 roku

wykres: 6 największych importerów polskiej wołowiny w 2018 roku

Polski eksport wołowiny plasuje się na 6 miejscu w stosunku do reszty świata. Nie jest to pozycja rewelacyjna, ale nie jest ona też aż tak niska. Wśród największych importerów naszej wołowiny znajdują się głównie kraje UE: Włochy, Niemcy, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania, ale także i Turcja.  

Polska wołowina jest eksportowana głównie na rynek wspólnotowy. Jesteśmy piątym, co do wielkości eksporterem wołowiny, co pokazuje że jest to dziś najbardziej stabilny rynek dla hodowców,” ocenia Sebastian Sadowski-Romanov.  

Darmowy Raport Export Indicator

Rozwój ekspansji na rynki zagraniczne. Zapraszam do kontaktu:

Sebastian Sadowski-Romanov

Sebastian Sadowski-Romanov

Prezes Zarządu ITRO Sp.zo.o.

Prowadzenie działalności handlowej i produkcyjnej związanej z handlem międzynarodowym od 1995 roku.

10 + 7 =

wyświetlono 765 views