Get in touch tel.: +48 512 022 907
ITRO
Polski eksport 2015. Podsumowanie

Pomimo rosyjskiego embargo, eksport w górę Pomimo rosyjskiego embarga, który..

Polski eksport 2015. Podsumowanie

Polski eksport 2015. Podsumowanie

Pomimo rosyjskiego embargo, eksport w górę

Pomimo rosyjskiego embarga, który spowodował wyraźny spadek wymiany handlowej z Rosją (o ok. 30%), polski eksport poszybował w górę. Od stycznia do października 2015 r. rodzime firmy sprzedały swoje towary za granicę o 7% więcej w stosunku roku ubiegłego. Udział Rosji w całości polskiego eksportu w 2014 r. był na poziomie 4,4% i zmalał do zaledwie 2,9%. Polski przedsiębiorcy w związku z tym postawili na wcześniej słabo eksploatowane rynki, co zaowocowało bardzo dobrymi wynikami.

Niemcy naszym czołowym partnerem

W 2015 r. bardzo dużą rolę we wzroście polskiego eksportu odegrały Niemcy – obecnie jest to nasz największy partner gospodarczy. Tylko w pierwszych miesiącach ubiegłego roku (styczeń-marzec) do Niemiec trafiło ponad 26% polskiego eksportu, co stanowi wartość o 1 pkt proc. większą w porównaniu z rokiem poprzednim. Pozostałe największe rynki eksportowe Polski to: Wielka Brytania, Czechy, Francja, Holandia, Włochy, Rosja, Węgry, Hiszpania oraz Szwecja.

Rekordowy eksport polskiej żywności

Eksport żywności jest jednym z filarów polskiego handlu zagranicznego. Jego udział w całości polskiego eksportu wynosi niemal 13%. Polską żywność kupują klienci w 73 krajach i wg odbiorców doceniana jest jej jakość. Jeżeli chodzi o statystyki z 2015 r., 5,9 mld euro – o tyle więcej produktów rolno-spożywczych wyeksportowaliśmy niż importowaliśmy do Polski w okresie od stycznia do września. Jak zapowiadają progności, w 2016 r. po raz kolejny wzrośnie sprzedaż zagraniczna polskiej żywności – o ok. 2-3%. W liczbach oznacza to, że polskie firmy z branży rolno-spożywczej mogą zarobić nawet 25 mld euro.

Nadal eksportujemy najwięcej jabłek

Pomimo obaw polskich sadowników związanych z nałożonym przez Rosję embargiem, Polska zamknęła ubiegły rok jako największy eksporter jabłek na świecie. Nasze produkty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem m.in. wśród państw Dalekiego Wschodu, Zatoki Perskiej czy Afryki Północnej.

Wielki sukces Wiedźmina

Trzecią część gry o przygodach wiedźmina Geralta określa się mianem polskiego hitu eksportowego ubiegłego roku. Dzieło polskiego studia CD Projekt Red trafiło do 109 krajów, a jeszcze przed premierą otrzymało ponad 200 nagród. Gra rozeszła się w milionach egzemplarzy i dzięki ogromowi pozytywnych recenzji, stała się doskonałą wizytówką całej polskiej branży gier komputerowych. Warto wspomnieć, że tylko w poprzednią część Wiedźmina zagrało ponad 8 mln graczy na całym świecie.

dynamika

dynamika_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gratulujemy polskim eksporterom tak dobrych wyników w roku ubiegłym oraz życzymy, aby ta dobra passa przełożyła się na dopiero co rozpoczęty nowy rok!

więcej informacji w Biuletynie>>


Share This:


Newsletter Signup

ITRO SP. Z O.O. | ITRO CO., LTD.

Export Solutions since 1995

Aleje Jerozolimskie 81 / Central Tower 26.01, 02-001 Warszawa

+48 22 188 17 17

info@itro.pl

KRS: 000-038-71-48 NIP: 7831672763 REG: 301751271

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z aktualnościami